Siyaset
Giriş Tarihi : 18-04-2021 12:29   Güncelleme : 18-04-2021 12:29
Abone ol

CHP’li Toprak; İktidarın yanlışları TOBB’u ve TESK’i de isyan ettirdi!

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak; TOBB, TESK ve ATO’nun iktidara peş peşe yaptıkları çağrılara dikkat çekerek, “iktidarın her yaptığını alkışlayan bu örgütler, şimdi Cumhurbaşkanına mektup yazıp bıçağın kemiğe dayandığını söylüyor. Cumhurbaşkanı bu uyarılara kulak vermeli, hayal pazarlamaktan vazgeçmelidir” dedi.

CHP’li Toprak; İktidarın yanlışları TOBB’u ve TESK’i de isyan ettirdi!

Erdoğan Toprak, ekonomik demokrasinin işletilmesi, tüm kesimlerin davet edilip sorunlarının birebir dinlenmesinin acil hale geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Aylardır il il gezip esnafın, halkın, işçinin, işsizin dertlerini yerinde dinleyip, tespit ediyoruz. Milyonlarca küçük esnaf ve sanatkârın çatı örgütü TESK, üyelerinin sesini duyuramayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 9 maddelik bir mektup yazmaya mecbur kaldı. Elektrik, su doğalgaz faturalarının devletçe üstlenilmesini, esnafın vergi ve stopajdan muaf olmasını, vergi, SGK, Kredi borçlarının süresiz ve faizsiz ertelenmesini, birikmiş faizlerin silinmesini istiyorlar. Şoför esnafına KDV-ÖTV’siz akaryakıt ve salgın tümüyle sona erene kadar nakdi-hibe desteği yapılmasını talep ediyorlar. 19 yıldır iktidarın tüm kararlarına, kampanyalarına destek veren TOBB Başkanı bile sonunda bu uygulamalara karşı çıkmak zorunda kaldı. 31 Mart’ta sona erdirilen kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) uygulamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararının yanlış olduğunu, bundan vazgeçilerek en az 2 ay daha ödemelere devam edilmesini isteme cesaretini gösterdi. 81 ilin odalarından, milyonlarca üyeden gelen baskılara, ‘sesimizi duyurun, tükendik’ çığlıklarına daha fazla duyarsız kalamadı. İktidara yakın Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı da üyelerinin ayakta kalabilmelerinin iyice zora girdiğini ilan etti. İktidara kredi borçlarının faizsiz ertelenerek yeniden yapılandırılması, kamu bankalarından düşük faizli, uzun vadeli yeni kredi verilmesi çağrısında bulundu. ATO Başkanı ‘Üyelerimiz ödemelerini yapmak istiyor ama aylardır kapalı işletmeler, açıldıktan sonra doğru düzgün para kazanamadan salgın artınca tekrar kapandı. Tükendiler, bittiler’ diyor. Bu kuruluşlar, milyonlarca işvereni, esnafı, sanayiciyi, tüccarı temsil eden demokratik meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları. Ekonomik demokrasinin ve ülke ekonomisinin ana unsurlarının temsilcileri. Bugüne kadar iktidarın hışmından çekinerek sustular, sürekli alkışladılar. İktidarın her dediğini onaylayıp, desteklediler. Gerçekleri söylemekten, sorunları dile getirmekten kaçındılar. İktidar istemediği, izin vermediği için muhalefet partilerinin liderlerini kongrelerine bile davet etmediler, konuşturmadılar. Biz yıllarca hepsinin sorunlarını dile getirdik, haklarını savunduk ve şimdi artık kendileri korku duvarını aşıp, konuşmaya ekonomideki vahameti, büyük çöküşü dile getirmeye, iktidara çağrı üstüne çağrı yapmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı ise hâlâ hayal pazarlıyor. Artık kimsenin aş, iş, eğitim için yurtdışına gitmediğini, sürecin tersine döndüğünü, yabancıların Türkiye’ye imrendiğini, kıskandığını söylüyor. Ülkenin, ekonominin, esnafın, işsizlerin, gençlerin, sanayicinin, turizmcinin sorunlarından bihaber! Aksine torba yasalarla yeni vergiler, vergi artışları getirme peşindeler.

Elektronik iletişim çağında TESK, derdini anlatabilmek için Cumhurbaşkanına mektup yazmak zorunda kalıyorsa, o iktidarın milletle arasına koyduğu mesafenin uçuruma dönüştüğü, halkın sorunlarına ilgisiz ve tepeden bakan tavrı apaçık ortadadır. Sarayda yazılan reçeteler, torba yasalar, gece yarısı çıkarılan CB kararları halktan, ekonominin ve toplumun gerçeklerinden kopuk, çözüm üretmekten uzaktır. İnsanlarımız salgında ölürken, işletmelerimiz, çalışanlarımız, esnaf, sanayici, tüccarımız da aklı, bilim, ekonomi dışı yarına ne olacağı belirsiz karar ve politikalarla ölüm döşeğine düşürülmüştür. İktidar TOBB, TESK, ATO, İSO, Türk Tabipleri Birliği, Mühendis Mimar Odaları Birliği, muhalefetin soruları, çağrıları, uyarıları ve çözümlerine kulak vermelidir. Yoksa çok geç olacaktır.”