Siyaset
Giriş Tarihi : 23-03-2021 21:00   Güncelleme : 23-03-2021 21:00
Abone ol

CHP’li Torun’dan Gezi Parkı soru önergesi

Seyit Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un cevaplaması istemiyle İBB’nin mülkiyetinde bulunan Taksim Gezi Parkı’nın Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri isimli vakfa “intikam hevesiyle mi” devredildiği sorusunu yöneltti.

CHP’li Torun’dan Gezi Parkı soru önergesi

Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğünün, Taksim Gezi Parkı’nı Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfına devretmesini Meclis gündemine taşıdı. Torun, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

“-Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı ne zaman kurulmuştur, yöneticileri kimlerdir, mülkiyetinde hangi taşınmazlar bulunmaktadır? Gezi Parkı’nın, söz konusu vakfa ait olduğuna ilişkin somut bilgi ve belgeler nelerdir? Gezi Parkı’nın söz konusu vakfa devredilmesi kararının, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Taksim Meydanı Projesi’ne başlama aşamasındayken alınmış olması siyasi mi yoksa tesadüf müdür?

-2008 tarihli kanun gerekçe gösterilerek yapılan devir işlemi eğer hukuki ise neden 13 yıldır yapılmamıştır? İstanbul Büyükşehir Belediyesinin CHP yönetimine geçmesi bu kararda etkili olmuş mudur? Bakanlığınız, yerel seçim sonuçlarını hazmedemediği her uygulamasıyla görülen merkezi yönetimin, kazanamadığı belediyelerden intikam alma hevesine alet mi edilmiştir? Söz konusu devir işleminin iptali için yargı süreci devam ederken ya da sonrasında Gezi Parkı’nda herhangi bir inşaat ya da düzenleme çalışması planlanmakta mıdır?”

“Kararı tanımıyoruz, mücadele edeceğiz”

Torun, devir kararına ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulundu:

“Hukuki dayanaktan yoksun olan ve tamamen siyasi amaçlarla alınan bu kararı tanımıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, kararın iptal edilmesi için her türlü hukuki girişimde bulunmaktadır. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Bu kararın he hukukta ne de milletin vicdanında hiçbir karşılığı yoktur. Belediyelerimizin hizmetlerini engellemek için artık ne yapacağını şaşıran, hiçbir yasal ve hukuki gerekçe olmadan, ülkenin her yerindeki taşınmazlara el koymaktan dahi çekince duymayan bu sorunlu yönetim artık milletimizi canından bezdirmiştir.”

Ajans Bizim