Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 04-12-2017 14:52   Güncelleme : 04-12-2017 14:52
Abone ol

CHP’li Ümit Yurdakul, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a öneride bulundu

CHP’li Ümit Yurdakul, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a öneride bulundu: Engelli yurttaşlarımızın ağız ve diş sağlığını korumak ve tedavi etmek için sadece bu konuda ihtisaslaşmış çok kapsamlı bir diş hastanesi yapılsın

CHP’li Ümit Yurdakul, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a öneride bulundu

Bağcılar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Dt. Ümit Yurdakul hazırladığı yazılı soru önergesini İBB meclis toplantısında sözlü okuyarak ağız ve diş sağlığının önemini değindi. CHP’li Yurdakul önergesinde özellikle engelli vatandaşlarımızın ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekti. “Belediye yasası ve Büyükşehir yasasının bize tanıdığı olanaklar arasında “Belediyeler her türlü sağlık hizmeti verebilir” denmektedir” sözleri ile yerel yöneticilere hatırlatmada bulunan CHP’li Diş Doktoru Ümit Yurdakul İBB Başkanına ve tüm İlçe Belediye Başkanlarına şu önerileri sundu: Vatandaşlarımızın Ağız ve Diş Sağlığı konusunda iki öneride bulunmak istiyorum. 1)Toplumun sağlık okur yazarlığını artırmak ve farkındalık kazandırmak için belediyelerimize ait her türlü yayın ve reklam araçlarında ağız ve diş sağlığının önemini anlatan bilgilerin yayınlanması, 2)Türkiye’nin yaklaşık yüzde 12 sini oluşturan her türlü engelli yurttaşımızın ağız ve diş sağlığını korumak ve tedavi etmek için sadece bu konuda ihtisaslaşmış tek bir diş hastanesi yoktur. İstanbul gibi bir metropolde bu projeyi hayata geçirmek, meslek odaları, üniversiteler ve engelli kuruluşlarla işbirliği içinde bunu yapmak çok önemli bir sorunu belediyeler aracılığı ile ortadan kaldıracaktır.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında Bağcılar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Dt. Ümit Yurdakul’un imzası ile önerge meclise sunuldu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.

Türkiye’de bu yıl 20-26 Kasım tarihleri arası “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak anılmakta ve 22 Kasım günü ise Türkiye’de Diş Hekimleri günü olarak kutlanmaktadır. Ağız ve diş hastalıkları, genel sağlığı da etkileyen, en yaygın hastalıklarındandır. Diyabet, kalp hastalıkları, obezite ve kanser hastalıkları ile ortak risk faktörüdür.

Türkiye’de bu konuda koruyucu uygulamalar yerine tedavi edici uygulamaların yapılması sorunu çözememektedir. Oysa koruyucu uygulamalara ayrılan her 1 dolar ileride harcanacak 30 doları kurtaracaktır.

12 yaşına gelmiş her çocuğun ağzında en az 3 çürük diş vardır. 35-65 yaş arasında her 100 kişinin 80’nin de ya diş etleri kanaması ya da ağız kokusu vardır. Zihinsel engellilerimizin ise neredeyse tamamının ağzı sorunludur. Kişi başı diş macunu yıllık sadece 95-100 gramdır. Kişi başı diş fırçası kullanımı yılda 1 tanenin altındadır. Çürüyen bir dişin üzerine aspirin, sarımsak, motor yağı, rakı koymak ise halkımızın bir kısmının genel alışkanlığıdır.

Bu genel bilgiler ışığında Belediye yasası ve Büyükşehir yasasının bize tanıdığı olanaklar arasında “Belediyeler her türlü sağlık hizmeti verebilir” denmektedir.

20-26 Kasım ”Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası “dolayısıyla iki öneride bulunmak istiyorum.

1- Toplumun sağlık okur yazarlığını artırmak ve farkındalık kazandırmak için belediyelerimize ait her türlü yayın ve reklam araçlarında ağız ve diş sağlığının önemini anlatan bilgilerin yayınlanması,

2- Türkiye’nin yaklaşık yüzde 12 sini oluşturan her türlü engelli yurttaşımızın ağız ve diş sağlığını korumak ve tedavi etmek için sadece bu konuda ihtisaslaşmış tek bir diş hastanesi yoktur. İstanbul gibi bir metropolde bu projeyi hayata geçirmek, meslek odaları, üniversiteler ve engelli kuruluşlarla işbirliği içinde bunu yapmak çok önemli bir sorunu belediyeler aracılığı ile ortadan kaldıracaktır.