Siyaset
Giriş Tarihi : 09-01-2019 12:59   Güncelleme : 09-01-2019 12:59
Abone ol

CHP'li Ünver'in gazeteciler günü mesajı

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında medya sektöründeki işsizliğe ve sendikal mücadeleden yoksun bırakılan çalışan gazetecilere dikkat çeken Ünver; “Doğrunun peşinden ayrılmayan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” dedi.

CHP'li Ünver'in gazeteciler günü mesajı

10 OCAK ÇALIŞA(MAYA)N GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

ÜNVER’İN MESAJI

 

“Doğrulu, tarafsızlığı ve toplumun haber edinme özgürlüğüne karşı sorumluluğu ilke edinmiş, gerçeklere ayna tutan, kamuoyunun gözü, kulağı ve vicdanı olan çok değerli basın mensupları; bir çok meslektaşınızın, arkadaşınızın işsiz bir şekilde karşıladığı 10 Ocak Çalışa(maya)n Gazeteciler Gününüz kutlu olsun! Yüzde 30’luk işsizlik oranı ile en yüksek işsizlik kolu olan medya sektörü, Türkiye’de, bu yıl da 10 Ocak’ı işsiz ve hapis yatan gazeteci rekoru ile karşıladı.

 

Sadece son 8 ayda 700 medya çalışanın işsiz kaldığı bu sektörde ter döken, halkın doğru ve gerçek habere ulaşması için gecesini gündüzüne katan basın emekçileri işsizlik sopasıyla sindirilmek isteniyor. Geçtiğimiz yıllarda 212 sayılı yasayla kazandığı hakları elinden alınan basın emekçileri, bugün; gazete patronlarının yaşamakta olduğu baskı, kağıt sıkıntısı ve reklam alamama sorunu ile insani yaşam koşullarından git gide uzaklaştırılıyor.

 

Ne yazık ki Karamanımızda da gerek yazılı basınımız gerekse de internet medyamız, ortaya çıkan ekonomik sıkıntılardan etkilenmektedir. Geçtiğimiz günlerde, Karaman’da günlük çıkan 6 gazetemiz, ekonomik gerekçeler nedeniyle artık haftalık çıkma kararı almak zorunda kalmışlardır. Karaman’da artık günlük gazete çıkmamaktadır. Bu durum beni son derece üzmüştür. Anadolu’da yerel basını bu yaşanan ekonomik buhrandan çıkaracak tedbirler hayata geçirilmelidir.

 

Bunun yanında sendikalaşma özgürlüğü, hakkı ve gücünden yoksun bırakılan çalışan gazetecilerin yalnızca yüzde 7,2’si bir sendikaya üye olma hakkını elde edebilmişken; geri kalan gazeteciler ise, gerçeğin duyulmasından korkan iktidar sahipleri eliyle geçim derdine itilmiştir. Yazdığı haberin, savunduğu bir görüşmüş gibi yargılama konusu olduğu Türkiye’de, gazetecilik bir meslek kolu olmaktan uzaklaştırılmaktadır. Tüm bunlara ve gazeteciliği yandaşlık olarak görüp keselerini dolduranlara, gerçeği manipüle edenlere rağmen; doğrunun peşinden ayrılmayan, halkın doğru ve gerçek haber edinme hakkı için kalemini her türlü baskı karşısında yılmadan dik tutabilen tüm gazetecilere demokrasimiz adına bu eşsiz tavrı sergiledikleri için saygılarımı sunuyor, 10 Ocak Çalışa(maya)n Gazeteciler Gününü kutluyorum.”