Siyaset
Giriş Tarihi : 02-12-2016 11:25   Güncelleme : 02-12-2016 11:25
Abone ol

CHP'li Yalçınkaya: ''Engelli olmak bir kader değildir''

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yalçınkaya, ''İnsanlık onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak, engelli vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın hakkıdır'' açıklamasında bulundu.

CHP'li Yalçınkaya: ''Engelli olmak bir kader değildir''

CHP'li Yalçınkaya'nın mesajı şöyle:

''Türkiye’de engelli vatandaşlarımız, yalnızca özel günlerle sınırlı kalacak şekilde hatırlanmaktadır. Bu özel günlerde engelli vatandaşlarımızın sorunları gündeme getirilmekte, yetkililerce vaatlerde bulunulmakta, fakat engelli vatandaşlarımızın sorunları sürekli ertelenmektedir.

Bugün ülkemizde yaklaşık 10 milyon vatandaşımız engelli olarak yaşamını sürdürmektedir. Ülkemizin “sessiz” ve “görünmez” çoğunluğunu oluşturan bu vatandaşlarımızın ve ailelerinin karşı karşıya bırakıldığı sorunlar, yalnızca kendilerinin değil tüm toplumumuzun ortak sorunudur.

Devlet, anayasal olarak engelli vatandaşlarına diğer vatandaşlarının yararlandırdığı olanaklardan eşit şekilde yararlanma fırsatı sağlamakla yükümlüdür. Eşit vatandaş olmak demek, engelli bireylerin hayatın her alanında etkin biçimde katılabilmeleri demektir. Oysa bugün, ülkemizde engellilerin eşit birer vatandaş olduklarını; ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katıldıklarını söyleyebilmek mümkün değildir. Engelli vatandaşlarımızın, en temel haklarının başında gelen eğitim, istihdam ve ulaşım haklarından yeterince yararlanabildiğini söyleyebilmek dahi mümkün değildir.  Kamudaki engelli kadrolarıyla ilgili olarak 21 bin engelli kadrosu hala boş tutulmaktadır. Memur kadrosuna alınan kadın engelli vatandaşlarımızın sayısı, erkek engelli vatandaşlarımızın dörtte birinden bile azdır.

Engelli olmak bir kader değildir. 

İnsanlık onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak, engelli vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın hakkıdır.  

“Ayrımcı” ve “ötekileştiren” uygulamalar yerine tüm vatandaşlarımız için eşit ve hak temeli bir çalışma hayatının kurulması ile engelli vatandaşlarımızı dört duvar arasından çıkaracak ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katılmalarını sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmenin zamanı artık gelmiştir. Şimdi daha güzel bir dünya için tüm engelleri gerçekten aşma zamanıdır. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde oldukça zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan, yaşama sevincini bir an bile yitirmeyen tüm engelli vatandaşlarımıza, ailelerine sevgi ve saygılarımı sunarım.''