Siyaset
Giriş Tarihi : 01-10-2018 16:33   Güncelleme : 01-10-2018 16:44
Abone ol

CHP'li Yıldırım EDAM'ı Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş tarafından kurulan ve hissedarı olduğu, Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi (EDAM)’ın, Milli Eğitim Bakanlığının kitaplarını bastırdığı iddiları üzerine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a soru önergesi verdi.

CHP'li Yıldırım EDAM'ı Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş tarafından kurulan ve hissedarı olduğu,  Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi  (EDAM)’ın, Milli Eğitim Bakanlığının kitaplarını bastırdığı iddiları üzerine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a soru önergesi verdi.

Yıldırım Kaya'nın verdiği soru önergesi;

 

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş tarafından kurulan ve hissedarı olduğu,  Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi  (EDAM)’ın, Milli Eğitim Bakanlığının kitaplarını da bastırdığı iddia edilmektedir.  

Alpaslan Durmuş, EDAM ile ilişkisinin olmadığını iddia etse de, EDAM’ın hissedarı olduğunun, vergi kayıtlarından da tespit edildiği iddiaları mevcuttur.

 

  1. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, EDAM’ın kurucusu ve hissedarı mıdır?
  2.  Alpaslan Durmuş EDAM’ın kurucusu ve hissedarı ise; EDAM’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kitaplarını bastırdığı iddiaları doğru mudur?
  3. EDAM, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığına kaç kitap bastırmıştır?
  4. Milli Eğitim Bakanlığı EDAM’a kaç Türk Lirası ödeme yapmıştır?
  5. EDAM’ın, Milli Eğitim Bakanlığı yayını olarak bastırdığı, kaç ders kitabının okullara dağıtımı yapılmıştır?
  6. EDAM yayını olan ders kitaplarından kaç tanesinin dağıtımdan kaldırılması talebiyle dava açılmıştır?
  7. EDAM yayını kitaplardan kaç tanesine, Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur?