Siyaset
Giriş Tarihi : 05-07-2016 13:59   Güncelleme : 05-07-2016 14:06
Abone ol

CHP'li Yılmaz: ''Salada 'Cemevi' denilmemesi' diyanetin talimatı mı?''

CHP’li Yılmaz, İzmir’de hayatını kaybeden Cansu Külekçi için sala verilmesini isteyen yakınlarına cami imamının sala okuyabileceklerini, ancak salada ‘cemevi’ diyemeyeceğini söylediğine ilişkin iddiaları Bakan Ala’ya sordu. Diyanet’ten bu konuda verilen bir talimat olup olmadığını soran Yılmaz, “Bu, vefat edenin Alevi olmasından mı, yoksa cenazenin cemevinden kaldırılacak olmasından mı kaynaklanmaktadır?” sorusunu yöneltti.

CHP'li Yılmaz: ''Salada 'Cemevi' denilmemesi' diyanetin talimatı mı?''

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imamlara salalarda “cemevi” denilmeyeceği yönünde talimat verdiğine yönelik haberleri TBMM gündemine taşıdı. İzmir’de hayatını kaybeden Cansu Külekçi için sala verilmesini isteyen yakınlarına cami imamının sala okuyabileceklerini, ancak salada ‘cemevi’ diyemeyeceğini söylediğine ilişkin iddialar bulunduğunu belirten Yılmaz, “Bu konuda Diyanet’in bir talimatı bulunmakta mıdır? Bu, vefat edenin Alevi inancından olmasından mı, yoksa cenazenin cemevinden kaldırılacak olmasından mı kaynaklanmaktadır?” diye sordu.


 

CENAZESİ SALA VERİLMEDEN CEMEVİNDEN KALDIRILDI
Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, basında İzmir’in Yamanlar Semti’nde hayatını kaybeden 30 yaşındaki Cansu Külekçi için sala verilmesini isteyen yakınlarının Bilali Habeşi Cami’ne gittiği, ancak cami imamının Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konuyla ilgili cep telefonu mesajı aldıklarını söylediği yönünde haberler yer aldığını anımsattı. Cami imamının Alevi vatandaşlar için sala okuyabileceklerini, ancak salada “cemevi” diyemeyeceğini söylediğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Duruma tepki gösteren Külekçi’nin yakınlarının, üç farklı cami imamının da aynı mazereti sunması üzerine, salayı verdiremeden Yamanlar Cemevi’nden Cansu Külekçi’nin cenazesini kaldırmak zorunda kaldıkları, yine haberlerde yer alan diğer iddialar arasında bulunmaktadır. Cansu Külekçi’nin yakını Serkan Çoban’ın, ‘Üç camiyi gezdim, aynı yanıtı aldım. 15 Mayıs’ta böyle bir talimat gelmiş. Bu toplumu ayrıştıran bir karardır’ açıklaması birçok gazete ve haber sitesinde yayınlanmıştır.”

“TALİMAT MI VERİLDİ?”

Konuyla ilgili olarak mülki amir, müftülük veya Diyanet İşleri Başkanlığı’na ya da daha üst idari bir makama bir bilgi ya da şikayetin yansıyıp yansımadığını soran Yılmaz, “Varsa bu şikayet, değilse basında çıkan bu haber üzerine herhangi bir idari soruşturma yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne aşamadadır?” sorusunu yöneltti.

Vefat üzerine camilerde verilen sela ve duyuruların vefat edilenin inancına bakılarak mı yapıldığını soran Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Bu anlamda gayri Müslimler, Sünni olmayan mezhep mensupları, Aleviler, Ateistler için camilerde bu hizmet verilmekte midir? Bahsi geçen habere konu olan hizmetin verilmeme nedeni vefat edenin Alevi inancından olmasından mı, yoksa cenazenin Cemevinden kaldırılacak olmasından mı kaynaklanmaktadır?

-Haberde, cami hoparlöründen “Cemevi” sözcüğünün söylenemeyeceği gerekçesiyle bu talebin yapılamayacağı belirtilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ya da il, ilçe müftülüklerinin imam, müezzin ve ibadethane çalışanlarına Cemevlerinde kaldırılacak cenaze duyuruları için “Cemevi denilmemesi” biçiminde bir talimatı bulunmakta mıdır? Varsa bunun gerekçeleri nelerdir?”