Siyaset
Giriş Tarihi : 22-01-2022 13:35   Güncelleme : 22-01-2022 13:35

CHP'li Yüceer'den Sağlık Bakanına Çağrı!

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığı’na Human Papilloma Virüs (HPV) aşısının ulusal aşı programına eklenmesi için çağrı yaptı. Yüceer, “HPV aşısı eşit, parasız, ulaşılabilir sağlık hakkının gereğidir ve acilen ulusal bağışıklama programına dahil edilmelidir” dedi.

CHP'li Yüceer'den Sağlık Bakanına Çağrı!

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığı’na Human Papilloma Virüs (HPV) aşısının ulusal aşı programına eklenmesi için çağrı yaptı. Yüceer, “HPV aşısı eşit, parasız, ulaşılabilir sağlık hakkının gereğidir ve acilen ulusal bağışıklama programına dahil edilmelidir” dedi.

CHP Parti Meclisi üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığı’na HPV aşısının ulusal aşı programına eklenmesi için çağrı yaptı. Her yıl, aşısı olan bu hastalık yüzünden yüz binlerce kadının yaşamını yitirdiğini belirten Yüceer, yaptığı yazılı açıklamada; “Yapılan araştırmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun, dolayısıyla rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebildiği saptanmıştır. Bu aşı 132 ülkenin ulusal aşı takviminde yer alıyor. Kazakistan, Myanmar, Vietnam gibi 3. dünya ülkeleri HPV aşısını ulusal takvimine alacağını açıklamışken, Türkiye’de böyle bir vaat dahi yok. HPV aşısı eşit, parasız, ulaşılabilir sağlık hakkının gereğidir ve acilen ulusal bağışıklama programına dahil edilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

“AKP İKTİDARI BU ÜLKENİN KADINLARINA ÖLÜMÜ REVA GÖRÜYOR”

Yaptığı yazılı açıklamada HPV aşısının neden ücretsiz ve rutin aşı olması gerektiğini açıklayan Yüceer, şu bilgileri verdi:

“Yandaşlara, israfa gelince bütçeyi har vurup harman savuranlar, örtülü ödenekten alınan harcırahlarla dünya turuna gelince gözleri ışıldayanlar ülkemizin kadınlarının sağlığı söz konusu olduğunda, halk sağlığı söz konusu olduğunda neden kulakları sağır eden bir sessizliğe bürünüyorlar? Bu hastalık, tüm ülkelerde görülüyor olsa da sıklığı orta ve düşük gelirli ülkelerde daha yüksektir. Bu kansere bağlı ölümlerin de yine yüzde 90’ı orta ve düşük gelirli ülkelerde görülmektedir. Türkiye güçlü demokrasisi, dinamik genç nüfusu, çalışkan ve üretken halkı ile her zaman güçlü bir ülkeydi. Hala da öyle… Ancak bu halkın ürettiği artı değeri kendi kasalarına aktaranlar, bir gecelik döviz operasyonuyla 83 milyon vatandaşın hakkını gasp edenler, yani AKP iktidarı bu ülkenin kadınlarına yoksulluğu ve ölümü reva görüyor.”

“TEK BİR KADININ DAHİ AŞISI OLAN BU HASTALIK NEDENİYLE ÖLÜMÜ KABUL EDİLEMEZ”

Yılda 300 bin kadının bu hastalık yüzünden yaşamını kaybettiğini aktaran Yüceer, “Kurtarılabilecek binlerce hayat söz konusu ve buna rağmen susmak, hayatı savunmak varken kadınlarımızın ölümlerine susmak, hangi vicdana sığar? Tek bir kadının dahi aşısı olan bu hastalık nedeniyle ölümü kabul edilemez. Kız çocuklarımızı 9-14 yaş aralığında aşılarsak bu hastalık kadınlarımızın yaşamını tehdit edemeyecek. Bu yaş grubuna 2 doz aşı yeterken, 15 yaş sonrasında koruyuculuk için 3 doz aşı gerekiyor. Üstelik bu hastalık sadece kadınlarımızı değil erkekleri de tehdit ediyor. Bu virüs erkeklerde de anüs, penis ve gırtlak kanserine ve hatta kısırlığa bile yol açabiliyor” dedi.

“HALK SAĞLIĞI BU İKTİDAR İÇİN MALİYET”

Üç dozluk aşının maliyetinin yaklaşık 2 bin lira olduğunu belirten Yüceer, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Farmakoekonomi açısından bile düşünüldüğünde kansere yakalanmış bir kişinin devlete olan ilaç ve bakım maliyetleri yanında aşılamanın maliyeti çok çok küçük kalmaktadır. Ancak aşılamayı akıl dışı bir şekilde maliyet olarak gören AKP iktidarı, her konuda olduğu gibi sağlık hizmetini de piyasaya terk ediyor ve maliyeti bireylere yüklemeye çalışıyor. Çünkü AKP iktidarına göre bu halkın vergileri 5 müteahhittin garanti ödemeleri için var, Saray’daki şatafat için var, sosyal devlet bir süredir sadece yandaş vakıflar için var… Halk sağlığı bu iktidar için maliyet. Söz konusu kadın sağlığı ise iki kat maliyet. Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bir ülkede kim 2 bin lirasını bir kenara koyup da bu aşıyı olabilir? Maaşından fazla sigorta primi ve vergi ödeyen yurttaşlarımız hakkı olan sağlık hizmetine ulaşamıyor. Geçim sıkıntısının tüm toplumun ana gündemi haline geldiği, emekçilerin açlık ve yoksullukla boğuştuğu günümüzde emekçi bir kadının, bir öğrencinin bu aşıya erişebilmesi söz konusu değil.”

“TÜRKİYE’DE HPV AŞILAMA ORANI SADECE BİNDE 9”

Şu an Türkiye’de HPV aşılamasının oranının sadece binde 9 civarında olduğunu ifade eden Yüceer, şu bilgileri verdi:

“Bu oran yok gibi bir şey anlamına gelmektedir. Öte yandan HPV aşısının 4 tip ve 9 tipe etkili olmak üzere 2 türü bulunmaktadır. 4 tipe karşı etkili olan rahim ağzı kanserine karşı yüzde 70 etkili oluyorken, 9 tipe etkili olan ise yüzde 90 etki sağlamaktadır. Türkiye’de 4 tipe karşı etkili olan aşı parayla satılmakta ancak 9 tipe etkili olanı pek çok ülkenin ulusal aşı takviminde yer almasına rağmen Türkiye’de parayla dahi alamıyorsunuz. Çünkü sağlıkta dönüşüm diyerek, hastaneleri ticarethaneye dönüştüren, hastaları müşteri olarak gören, parası olamayanlara nitelikli sağlık hizmeti vermek istemeyen bu iktidarın kötü ekonomi yönetimi nedeniyle Türk lirasını geldiği son durum ilaç firmalarının aç gözlülüğünü besliyor.”

“HPV AŞILARI ÜCRETSİZ OLARAK AŞI PROGRAMINA EKLENSİN”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) gerekli tedbirler alındığı takdirde 2050’ye kadar rahim ağzı kanseri ölümlerinin yüzde 40 oranında azalacağı öngörüsünü paylaşan Yüceer, şöyle devam etti:

“DSÖ’nün bu kansere karşı yakın zamanda geliştirdiği Rahim Ağzı Kanserini Yok Etmeyi Hızlandırmak için Küresel Strateji planına göre hareket eden ülkelerde 2030 yılına kadar 15 yaş ve altı kız çocuklarının yüzde 90’ının aşılanması, 35 yaşına kadar olan kadınların en az bir kere uygun yöntemle taranması ve bunun 45 yaşında bir kere daha tekrarlanması öngörülmektedir. Bu kansere karşı geliştirilen yöntemin uygulanmaması için hiçbir sebep yoktur. Mevcutta yürütülen ulusal taramanın yanı sıra HPV aşıları da ücretsiz olarak ulusal aşı programına eklenmeli, önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilmesi için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır. Buradan Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum, HPV aşısı eşit, parasız, ulaşılabilir sağlık hakkının gereğidir ve acilen ulusal bağışıklama programına dahil edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün rahim ağzı kanserine karşı geliştirdiği plan bir an önce uygulanmalı ve HPV aşıları ücretsiz olarak ulusal aşı programına eklenmelidir. Eğer siz yapmazsanız ilk seçimden sonra iktidara geldiğimizde rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere kadınlar için tüm önleyici sağlık harcamalarını ücretsiz yapacağız." 

AdminAdmin