Gündem
Giriş Tarihi : 08-10-2019 14:29   Güncelleme : 08-10-2019 19:55

CHP'nin geleceğinde etkili olması beklenen 8 genç siyasetçi

Omedyam olarak CHP’de siyaset yapan ve ileride önemli roller almaları beklenen yetenekli gençleri tespit ettik. Bakalım hangileri CHP’de siyasetin geleceğine damgasını vuracak.

CHP'nin geleceğinde etkili olması beklenen 8 genç siyasetçi

1. Gökçe Gökçen

24 Eylül 1991 tarihinde İstanbul’da doğan Gökçe Gökçen, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Eğitim hayatı sırasında İngiltere, Fransa ve ABD’de dil öğrenimi için bulunmuş, Belçika’da Erasmus programına katılmış, Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nde insan hakları yüksek lisans dersleri almıştır.

İngilizce ve Fransızcayı iyi derecede ve İtalyancayı başlangıç düzeyinde bilen Gökçen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansını sürdürmektedir.

2016 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışan Gökçen, Fransa’da Montpellier Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak da bulunmuştur.

Gökçe Gökçen, Cumhuriyet Halk Partisi’ne 2010 yılında referandum çalışmaları sırasında katılmış ve 2010-2014 yılları arasında CHP Bakırköy Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Bu sürede hem yerelde, hem de gençlik kolları genel merkezinin görevlendirmesiyle uluslararası alanda çalışmalara katılmıştır. 2011 yılında gençlik kollarının yeni anayasa konusundaki önerilerini derleyen yerel komisyonda aktif olarak görev almıştır. 2015 yılında CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın tüzük komisyonunda yer almış ve CHP Gençlik Kolları’nın tüzük önerileri konusunda çalışmıştır.

2013 yılında CHP Gençlik Kollarını temsilen ilk uluslararası görevini Litvanya’da yerine getiren Gökçen, 2014 yılında CHP Gençlik Kolları Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirilmiştir. Gökçe Gökçen; bu sırada Almanya, Fransa, Belçika, Letonya, İtalya gibi birçok ülkede toplantılara katılarak sunumlar ve uluslararası eylemler yapmış ve 2015’te İsviçre’de yapılan kongrede Avrupalı Genç Sosyalistler (Young European Socialists - YES) Başkan Yardımcısı seçilmiştir. Avrupa’da sosyalist ve sosyal demokrat partilerin gençlik örgütlerinin çatı kuruluşu olan Avrupalı Genç Sosyalistlerde dış ilişkiler ve feminizm alanında iki yıl görev yapan Gökçen, YES’i Gürcistan, Lübnan ve Yunanistan’da temsil etmiştir.

Gökçe Gökçen Avrupa’da sosyal demokrat örgütler içinde kadınların ve gençlerin güçlendirilmesi, Akdeniz ülkelerinde göç ve mültecilik, Ortadoğu’da terör ve barış, Arap toplumlarının sosyal demokrasi ilkeleri çerçevesinde örgütlenmesi, YES tüzüğü reformu gibi konularda birçok toplantıya katılmış ve görüş sunmuştur.

Bu görevleri sırasında İstanbul’da gençlik kollarıyla birlikte “Daha iyisini inşa etmek için #DünyayıİşgalEt” adlı bir konferans düzenleyerek İngiltere, ABD, Fransa, Belçika, İsrail, Filistin ve Tunus’tan gelen gençleri bir araya getirmiş ve dünyadaki “Occupy” hareketlerinin tartışılması ve Gezi olaylarıyla karşılaştırılması için zemin oluşturmuştur.

Çanakkale’de gerçekleştirilen Adalet Kurultayı’nda da İngiltere’de İşçi Partisi’nin yakaladığı başarının, İtalya’da ve Belçika’da sosyal demokrasi ve solun tartışıldığı ve genç işsizliğinin konuşulduğu “Başka bir Avrupa Mümkün” adlı konferansın organizasyon grubunda bulunarak moderasyonunu üstlenmiştir.

Aynı zamanda Galatasaraylılar Derneği, SODEV ve Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği üyesi olan Gökçe Gökçen, Cumhuriyet Halk Partisi 36. Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçilmiştir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2018 Ağustos ayında açıkladığı MYK listesinde İnsan Hakları Komisyonunda kendisine yer bulan Gökçen, CHP tarihindeki ilk genç MYK üyesidir. 

2. Emre Yılmaz

 1989 yılında Mersin'de doğdu. Lisans öğrenimini Pamukkale Üniversitesi Maliye Bölümünde tamamladı, şuan hala Kamu Yönetimi ve Siyaset Bölümü, Kent ve Çevre Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimini sürdürüyor. Üniversite yıllarında Denizli İl Gençlik Örgütünde aktif görevler almış, çalışmalarda bulunmuştur. Yenişehir Gençlik Örgütünde İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştır. Nisan 2013 tarihinden bu güne Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir. Mersin Yaşam Gazetesi yayım kurulunda olmakla birlikte, Pamukkale Üniversitesi Maliye Kulübünde yöneticilik yapmaktadır. 7 Şubat 2016 tarihinde yapılan Gençlik Kolları Kurultayında Gençlik Kolları Genel Başkanı seçilmiştir. 2018 yılında yapılan Gençlik Kolları kurultayında tekrar Gençlik Kolları Genel Başkanı seçilen Emre Yılmaz, aktif olarak bu görevini yüretmektedir.

3. Gülşah Durbay

1988 Manisa doğumlu Gülşah Durbay, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun oldu. Yaşar Üniversitesinde İşletme bölümünde Yüksek Lisansını yapan Durbay, dereceyle mezun oldu. Sosyal Demokrat, Cumhuriyet Halk Partili bir ailede yetişen Gülşah Durbay, 2015 yılı Nisan ayında önce Saruhan Gençlik Kolları başkanı ardından 2015 yılı Aralık ayında da Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı olarak seçildi. Gençlik Kolları Başkanı olarak Referandumda Manisa'da 'Hayır'ın çıkarılmasında ve gençlerin örgütlenmesinde görevini başarıyla yerine getirdi. 2017 Aralık ayında tekrar İl Gençlik Kolları Başkanı seçilen Durbay, aktif olarak görevini devam ettiriyor. 

4. Utku Caner Çaykara

1991 İstanbul doğumlu olan Utku Caner Çaykara aslen Sivas'lıdır. Beykent Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun olan Çaykara, Yüksek Lisansını Kültür Üniversiteside işletme bölümünde yapmıştır. 2015 yılında Esenyurt Gençlik Kolları Başkanı olarak görev aldı. 2016 Yılında yapılan Gençlik Kolları Kurultayında MYK üyesi olarak seçildi. 2018 Yılında yapılan Gençlik Kolları Kurultayında tekrar MYK'da görev alan Çaykara, Gençlik Kolları Genel Sekreterlik görevini yürütüyor. 

5. Erbil Aydınlık

1990 yılında Şanlıurfa doğumlu olan Erbil Aydınlık, 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandı. Bir sene İngilizce hazırlık eğitimiyle birlikte 2014 yılında lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminde hastane stajlarının yani sıra gönüllü projelerde yer almıştır. Lisans eğitiminin ardında Şanlıurfa'da bir rehabilitasyon merkezinde çalıştı. Bu yıllarda Şanlıurfa Kadın kollarında aktif görev aldı.

2016 yılında İstanbul'da psikolog olarak görev yapıp, Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yükseklisans eğitimini başarı ile bitiren Aydınlık, 2018 yılında yapılan 36. Olağan Kurultay'da Parti Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir. 

 

6. Hazal Mintaş

Avukat Hazal Mintaş. 18.10.1991 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2009 yılında Haydarpaşa Anadolu Lisesinden mezun oldu. Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1 yıl hazırlık ve 4 yıllık fakülte eğitimin sonunda 2014 yılında mezun oldu. 2013 yılında MLS Collage 2 Bournemouth İngiltere’de Hukuk Eğitimi ve İş İngilizcesi eğitimi aldı. Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans Programından 2017 yılında yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Kendi bürosunda serbest avukatlık yapan Mintaş, İndigo Dergisi ve daha pek çok internet gazetesinde yazarlık yapmaktadır. “Marka Hukukunda Karıştırılma Tehlikesi” adında Eylül 2019 Seçkin Yayıncılık basımı bir kitabı bulunmaktadır. İstanbul Barosu’nda İnsan Hakları Merkezi, Kadın Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Merkezi Üyesidir.

Mesleğinin yanı sıra uzun yıllardır sivil toplum alanında çalışmaktadır. Gençlik Örgütleri Forumu Eski Genel Sekreterliği, BlackSea Regional Youth Forum 2016’da Türkiye Temsilciliği önemli görevlerindendir. 2015 yılından beri ise Ka.Der gönüllüsü olup, Genç Kadınlar İçin Siyaset Okulu ile Yerel Politikacılar için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’ne katılmıştır.2015 yılından bu yana halen Denge ve Denetleme Ağı’nda Yargı Reform Grubu Üyesi, Toplumsal Cinsiyet Çalışma Grubu Üyesi, İletişim Grubu Temsilcisi ve İletişim Grubunu temsilen Ağ’ın karar alıcı mekanizması olan Koordinasyon Grubu Üyesidir.

 

CHP Kadıköy’de İlçe gençlik kollarında, 19 Mayıs Mahalle Komitesi ve Ana Kademe Hukuk Komisyonu’nda görev almaktadır. CHP Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı Tarafından Düzenlenen Türkiye’de Ne Eğitimde Ne İstihdamda Ne de Yetiştirmede Yer Alan Gençler Çalıştayı’na katılmıştır. Kendini demokrasi refleksi gelişmiş olan Aktivist Avukat olarak tanımlamaktadır.

 

7. Musa Gül

Musa GÜL,17 Temmuz 1991' de Antalya'da Doğdu. 

Gazi Üniversitesi Makine Bölümün'de ön lisans ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans öğrenimini Tamamladı.

Musa GÜL Şuan üçüncü üniversite eğitimine Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde devam etmektedir.

Musa GÜL, 2009 yılında CHP Ankara il gençlik kolları ile aktif siyasete başladı. 2013 yılında Antalya İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı'na seçildi. 20 Aralık 2015 tarihinde yapılan CHP Antalya İl Gençlik kolları kongresinde delegelerin iradesi ile CHP Antalya İl Gençlik kolları Başkanlığına Seçildi.Musa Gül İyi Derecede İngilizce Bilmektedir.

8Gençosman Killik

1991 doğumlu Gençosman Killik, Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve AÖF Adalet bölümlerinden mezun oldu. Özyeğin Üniversitesi Hukuk ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde lisans, Selçuk Üniversitesi Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Daha önce CHP'nin Konya'da gençlik kolları başkanlığı görevini yapan Killik, bu ilde yaptığı etkili çalışmalarla ve eylemsel kimliğiyle öne çıktı. Muhafazakar bir aile yapısına sahip oluşu ve İslami gençlik arasında da etkili olmasıyla bilinen Gençosman Killik, Gezi döneminde yargılanan gençlerden biri olmasıyla tanınıyor. Gençlik Kolları  Genel Sekreterlik görevi de alan  Killik'in, CHP'de öne çıkacak genç siyasetçilerden biri olması bekleniyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA