Siyaset
Giriş Tarihi : 30-10-2021 11:28   Güncelleme : 30-10-2021 11:28
Abone ol

CHP'nin iki önemli ismi 'cumhurbaşkanı adayı' konusuna noktayı koydu: Aslında adayın ismi...

Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin ortaya attığı CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı isim tahminleri konusu oldukça tartışmalı bir hale geldi. Bu konuda CHP Genel Merkezinde iki önemli isimle konuştuk.

CHP'nin iki önemli ismi 'cumhurbaşkanı adayı' konusuna noktayı koydu: Aslında adayın ismi...

GERÇEK GÜNDEM KULİS - Gerçekten Özgür Demirtaş ya da Muhtar Kent gibi isimler aday olarak konuşuluyor mu? Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu gibi isimleri istediği doğru mu?

Öncelikle şunu belirtelim, Genel Merkezde isim anılması pek de hoşa gitmemiş. Genellikle yandaş kanallarda yapılan "isimler üzerinden tartışılma açılması" konusunun CHP'ye yakın olduğu düşünülen bir isim tarafından yapılmasına tepki var.

Bir diğer konu, görüştüğümüz isimlerden aldığımız ortak yanıt şöyle özetlenebilir: Şu an bırakın anılan iki ismi, adaylığa daha yakın anılan isimler bile konuşulmuyor. Aslında hiç isim konuşulmuyor. Genel Başkanımız ana ilkelere ve iktidara odaklanmış durumda. İttifakta çok iyi bir uyum yakalanmış. Pek çok konuda temel ilkeler belirleniyor. Aday kim olursa olsun ilkelerimiz ön planda olacak. Elbette böyle bir sistemde aday çok önemli ancak ilkesel duruş önceliğimiz.

İsimlerle ilgili ise genel kanı Anılan kişilerin politik olmadığı, gidilen seçimin kritikliği düşünülünce daha kamuoyuna siyaseten mal olmuş bir adayın doğru olacağı yönünde.