Siyaset
Giriş Tarihi : 27-01-2021 10:48   Güncelleme : 27-01-2021 10:48
Abone ol

CHP'nin masasında: İşte akademisyenlerin cumhurbaşkanlığı sistemine karşı hazırladığı çalışma

CHP MYK toplantısında akademisyenlerin hazırladığı iki çalışma sunuldu. Çalışmalarda “Cumhurbaşkanının partili olması yasaklanmalı, başbakanlık getirilmeli ve Meclis tarafından seçilmeli” gibi öneriler yer aldı.

CHP'nin masasında: İşte akademisyenlerin cumhurbaşkanlığı sistemine karşı hazırladığı çalışma

Yeni hükümet sisteminin üç yılda sorunları daha da büyütmesi üzerine güçlü parlamenter sistem arayışları hızlandı. 

CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) önceki günkü toplantısında, İstanbul Politik Araştırmalar Merkezi’nin (İSTANPOL) akademisyenlerince hazırlanan iki ayrı çalışma sunuldu.

Cumhuriyet'ten Sefe Uyar'ın haberine göre, “Türkiye İçin Yeni Bir Hükümet Sistemi” başlıklı çalışmada, hükümet sistemi kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri; “Türkiye’de Hukuk Devletinin Tesisi” çalışmasında ise bağımsız ve tarafsız yargı için öneriler yer aldı.

“Türkiye İçin Yeni Bir Hükümet Sistemi” adlı çalışmada, “başkanlık yetkilerinin, istikrarlı demokrasinin sürdürülmesini engellediği” kaydedilirken, “Meclis’in işlevsizleştiği, yargının yürütmenin güdümüne girdiği”, bakanlıkların ise kendileri dışında belirlenen politikaların yürütücüsü olduğu belirtildi.

Çalışmada, “Denge-denetleme mekanizmalarının yok edilmesi ve bütün yürütme erkinin tek bir kişi elinde toplanmış olmasının; siyasi, toplumsal ve ekonomik alandaki mevcut tüm sorunları daha da büyütmüştür” denildi.

15 MADDE HAZIRLANDI

Çalışmada, toplam 15 maddede, ayrıntılı olarak yeni sistem ve özellikleri önerildi.

Önerilen sistemin temel özellikleri ise özetle şöyle:

“- Tarafsız, sembolik, partiler üstü bir Cumhurbaşkanı, devlet başkanlığı görevini üstlenmeli. Atamalar dahil tüm yetkileri kaldırılmalı ve aldığı kararlar tümüyle karşı imza kuralına tabi olmalı. Anayasa, cumhurbaşkanının partili olmasını yasaklamalı, bir defaya mahsus olarak TBMM tarafından seçilmeli. 

- Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu kurumları yeniden oluşturulmalı. Başbakan TBMM tarafından seçilmeli. Bu seçimde başbakanın yanı sıra bakanlar kurulunun listesi de açıklanmalı ve bir bütün olarak oylanmalı. 

- Kurucu güvensizlik oyu mekanizması getirilmeli. Bakanlar Kurulu’nun oluşmasında anayasal olarak kolaylaştırıcı, düşürülmesinde zorlaştırıcı olacak formüller getirilmeli. Görevdeki başbakanın yerini alacak başbakan üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilirse mevcut hükümet düşmeli ve yenisi kurulmalı.