Dünya
Giriş Tarihi : 22-02-2016 15:11   Güncelleme : 22-02-2016 15:11
Abone ol

Çipras ve çiftçiler arasındaki beklenen görüşme gerçekleşti

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yaklaşık 2 aydan bu yana hükümetin hazırladığı sosyal güvenlik, vergi artışı ve sigorta primlerinin arttırılmasını öngören düzenlemeyi protesto eden çiftçi temsilcilerini kabul etti

Çipras ve çiftçiler arasındaki beklenen görüşme gerçekleşti
ATİNA - Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yaklaşık 2 aydan bu yana hükümetin hazırladığı sosyal güvenlik, vergi artışı ve sigorta primlerinin arttırılmasını öngören düzenlemeyi protesto eden çiftçi temsilcilerini kabul etti.

Yunanistan'da Başbakan Çipras ile tarım sektörü temsilcileri arasındaki görüşme gerçekleşti. Ülke genelindeki otoban, şehirlerarası yollar ve gümrüklerde traktörleriyle blok oluşturan çiftçi temsilcilerinin katıldığı görüşmenin başlangıcında konuşan Çipras, "Hükümetin elinde bulunan çiftçi talep ve önerilerine dair iyi bir temel teşkil eden bu diyalog süreci, şimdiye kadar gerçekleşmiş olması gerekirdi." dedi.

Başbakanlık konutunda çiftçi temsilcileri ile süren görüşmede Çipras, ülkenin ulusal servetinin kurtarılmaması durumunda gelirden bahsedilemeyeceğini vurguladı. 2010 yılından 2015'e kadar ülkenin milli servetinde büyük düşüş yaşandığını anlatan Çipras, "245 milyar Euro olan GSMH'dan 175 milyar Euro'ya geldik. Bu büyük bir yıkım." dedi.

Çiftçilerin taleplerinin dikkate alınmamasının mümkün olmadığını belirten Çipras, milli servetin kurtarılmasında öncüler arasında tarım kesiminin geldiğini belirtti ve "Aksi taktirde ne gelir, ne emekli aylığı ne de krizden çıkıştan bahsedebiliriz." ifadelerini kullandı.

Bu arada bazı çiftçi temsilcileri, kendilerinin başbakanlık konutuna alınmadan kapıdan dönmek zorunda kaldıklarına savundu. ipras ile çiftçiler arasındaki diyalog sürecinin uzun sürmesi bekleniyor. Hükümetin tarım sektörünü öfkelendiren düzenlemede çiftçilerin talepleri doğrultusunda bazı konularda iyileştirmeye gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada yaklaşık 10 gün önce başkent Atina'ya traktörleriyle çıkarma yapan çiftçiler, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nda 2 gün süren protesto eylemlerinde bulunmuştu. Gösterilerde polis ile çiftçiler arasında saatler süren gerginlik ve çatışma yaşanmıştı.