Dünya
Giriş Tarihi : 20-05-2016 19:35   Güncelleme : 20-05-2016 19:35
Abone ol

Clinton'a seçimler için 256 milyon dolar bağış

ABD'de yaklaşan başkanlık seçimlerinin öne çıkan aday adayı Demokrat Hillary Clinton bağış yarışını da açık ara önde götürüyor. Clinton seçim kampanyasında kullanmak için 256.5 milyon dolar bağış topladı. Clinton'a en büyük mali destek finans çevrelerinden geliyor.

Clinton'a seçimler için 256 milyon dolar bağış

ABD'de kasım ayında yapılacak seçimlere 6 aydan daha az sürenin kalmasıyla sayısı üçe düşen aday adayları arasındaki kıyasıya rekabet siyasi bağışlara da yansıyor.

ABD Federal Seçim Komisyonu'ndan (FEC) derlediği son bağış rakamlarına göre, Demokratların aday adayı eski Dışişleri Bakanı Clinton 256.5 milyon dolarla birinciliğini koruyor.

CLINTON'A EN BÜYÜK DESTEK WALL STREET'TEN

Başkanlık için ikinci kez yarışan Clinton’a en büyük mali desteğin ülkedeki finans kuruluşlarından gelmesi dikkati çekiyor.

Washington merkezli bağımsız sivil toplum kuruluşu Center for Responsive Politics'in verileri, Wall Street'in Clinton'a toplamda 23.5 milyon dolara yakın bağışta bulunduğunu ortaya koyuyor.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ SANDERS'İ DESTEKLİYOR

Listenin ikinci sırasında ise Clinton'u Wall Street'e olan yakınlığı nedeniyle yaylım ateşine tutan Bernie Sanders yer alıyor. Bernie Sanders 182.8 milyon dolar bağış topladı.

Sanders'in bağışlarının yüzde 99'u bireysel. Google'ın çatı şirketi Alphabet, Apple, Amazon, IBM ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri Sanders'e bağış yapan kuruluşlar olarak öne çıkıyor.

TRUMP 51 MİLYON DOLAR TOPLADI

Cumhuriyetçi Parti’nin tek aday adayı emlak milyarderi Donald Trump ise şu ana kadar 51.1 milyon dolar bağış topladı.

Trump seçim kampanyasının başında çıkar gruplarından bağış kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Trump seçim kampanyasındaki finansmanın yüzde 75'ini kendi kaynaklarından karşılarken, yüzde 25 bireysel bağışlardan beliyor.

Posta