Dünya
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:19   Güncelleme : 25-03-2021 13:19
Abone ol

Covid-19: Hindistan'da yeni varyant bulundu

Yeni varyantın daha ölümcül ya da daha bulaşıcı olduğunu belirten bir kanıta henüz rastlanmadı.

Covid-19: Hindistan'da yeni varyant bulundu

Dünyada Covid-19 salgınında en çok etkilenen üçüncü ülke olan Hindistan’da koronavirusun yeni bir varyantı belirlendi.

“Çift mutant” adı verilen bu varyant, ülkenin ekonomik başkenti olarak bilinen Mumbai’nin de bulunduğu Maharashtra eyaletinde 200’den fazla örnekte bulundu.

The Guardian gazetesinin haberine göre, yetkililer, yeni bulunan varyantın Maharashtra, Kerala ve Pencap gibi eyaletlerde vakalardaki artışa bağlayacak kadar büyük sayılarda tespit edilmediğini bildirdi.

Epidemiyologlar, “çift mutant” teriminin, daha önce belirlenen iki varyantın özelliklerine sahip yeni bir varyantı ifade ettiğini belirttiler.

Yeni Delhi Hastalık Dinamikleri, Ekonomi ve Politika Merkezinin kurucusu Ramanan Laxminarayan, “Çift mutant bilimsel bir terim değildir. Hindistan'a özgü görünen başka bir mutant. Bu varyanttan kaygılanmamız gerekiyor mu? Henüz gerek yok çünkü bu varyantının öncekilerden daha bulaşıcı ya da ölümcül olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok” dedi.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Sujeet Kumar Singh, Maharashtra'daki yeni varyantı içeren örneklerin yaklaşık yüzde 20'sinin önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olan Nagpur şehrinde bulunduğunu söyledi.

Singh, varyantın gelişmekte olduğunu belitti ve son birkaç haftadır enfeksiyonlarda sürekli bir artış görülen Yeni Delhi'de de bu tür dokuz örnek bulunduğunu sözlerine ekledi.

Hindistan, dün, kasım ayından bu yana son 24 saatte 47 bin 262 yeni vakayla en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını ve ülkede toplam vaka sayısının 11,7 milyona çıktığını açıklamıştı.

Resmi rakamlara göre, son 24 saatte 275 kişi öldü ve ölenlerin sayısı da 160 bin 441’e yükseldi.

Ajans Bizim