Dünya
Giriş Tarihi : 14-03-2021 01:07   Güncelleme : 14-03-2021 01:07
Abone ol

Covid-19: İtalya'nın büyük bölümü yeniden kapanıyor

İtalya yeniden kapanıyor. Ülkenin büyük bölümünde okul, bar ve lokantalar pazartesiden itibaren kapatılıyor. Önlemler, İtalyan ekonomisine yeni darbe anlamına geliyor.

Covid-19: İtalya'nın büyük bölümü yeniden kapanıyor

İtalya’da Covid-19 vakalarının yeniden artış göstermesi nedeniyle pazartesi gününden başlamak üzere yeniden kapanma önemleri yürürlüğe girecek.

İtalyan hükümeti, pazartesiden itibaren yeniden yükselmeye başlayan koronavirüs vakalarını azaltmak ve hastanelerin yükünü hafifletmek amacıyla ülkenin büyük bir bölümünde okul, bar ve lokantalarını kapatılacağını duyurdu.

Covid-19’a bağlı ölümlerde hafta içinde 100 bin sınırını aşan İtalya’da bulaşma ve ölümlerde kuvvetli bir artış gözleniyor. Bu artışın, büyük ölçüde virüsün Britanya varyantından kaynaklandığı düşünülüyor.

Yetkililer, perşembe günü, son 24 saatte 26 bin yeni vaka belirlendiğini ve 373 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

İtalya’da nüfusun yoğun olduğu bölgelerde, özellikle ülkenin ekonomik akciğerleri olarak nitelendirilen Lombardiya bölgesi ve Roma’nın da dahil olduğu Latium bölgesi, yüksek risk anlamına gelen “kırmızı” sınıfına alındı. Yüksek risk, okul, bar ve lokantaların kapatılması anlamına geliyor. Hareketlilik de iş, acil sağlık hizmetine başvurma ve temel ihtiyaç maddelerinin giderilmesi dışında sınırlama kapsamına alınıyor.

Toscana, Liguria, Ombria ve Abruzzi bölgeleri orta risk anlamında “turuncu” sınıflamasında bulunuyor. Sicilya orta altı risk anlamına gelen “sarı” ve sadece sardunya “beyaz” sınıflamasında bulunuyor. Beyaz bölgelerde, sadece maske ve sosyal mesafe önlemleri yeterli anlamına geliyor.

Bu yeni kapanma önlemleri, avro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisine sahip olan ve geçen yıl kapanma önlemleri nedeniyle ağır bir ekonomik gerilemeye giren İtalya’ya yeni bir darbe anlamına geliyor.

Il Corriere Della Sera gazetesinde geçen hafta sonunda yayımlanan bir kamuoyu yoklamasına göre, İtalyanların yüzde 44’ü sıkı önlemlerden yana olduğunu bildirdi. Daha önceki haftalarda bu oran yüzde 30’du.

İtalya, aralık ayında aşılama kampanyasına çok hızlı bir başlangıç yapmış, ancak tedarikte meydana gelen gecikmeler nedeniyle kampanyanın hızı kesilmişti. Ülkede bugüne kadar 60 milyonluk nüfus üzerinde sadece 1,8 milyon kişi iki doz aşı oldu ve aşılama sürecini tamamladı.

Ajans Bizim