Dünya
Giriş Tarihi : 02-07-2021 13:56   Güncelleme : 02-07-2021 13:56

Covid-19: Rusya ve Hindistan Delta alttürünün etkisi altında

Rusya, günlük günlük ölüm sayısında arka arka dört gündür rekor kırarken, uzmanlar Hindistan'da ölenlerin sayısının bir milyonu geçtiği görüşünde.

Covid-19: Rusya ve Hindistan Delta alttürünün etkisi altında

Covid-19 salgını, Rusya ve Hindistan’ı kasıp kavurmaya devam ediyor.

Rusya’da son 24 saatte 679 kişinin öldüğü açıklanırken salgının başından bu yana ülkede bir günde ölenlerin sayısı arka arkaya dört gündür rekor kırıyor.

Rusya’da salgının aniden artışa geçmesinin sebebi Delta alttürü olarak görülüyor.

Son 24 saatte kaydedilen yeni vaka sayısı 23 bin 218 olarak belirlendi ki bu rakam da Rusya’nın ölümcül ikinci dalgadan yavaş yavaş çıkmaya başladığı ocak ayından bu yana kaydettiği en yüksek vaka sayısı oldu.

Başkent Moskova, salgının esas merkezi olmaya devam ederken ikinci büyük kent St. Petersburg da başkenti takip ediyor. Son 24 saatte Moskova’da 112, St. Petersburg’da 101 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Koronavirüs salgını, ağır ilerleyen aşılama kampanyası ortamında haziran ayı ortalarından itibaren yeni bir atak yaptı. Rus halkı, aralık ayında başlayan aşılama kampanyasına mesafeli kaldı ve 146 milyonluk nüfusun 23,6 milyonluk bölümü, yani yüzde 16’sı aşı oldu. Bu da Rus halkının kendi aşılarına pek güvenmemesi olarak yorumlanıyor.

Resmî rakamlara göre, salgında 5,5 milyon kişi hastalandı ve 136 bin 565 kişi hayatını kaybetti. Rusya İstatistik Kurumu Rosstat ise koronavirusa bağlı ölümlerde daha fazla kriteri hesaba kattığı için nisan sonunda ölenlerin sayısını 270 bin olarak açıklamıştı.

Hindistan

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Hindistan’da Covid-19’dan ölenlerin sayısı 400 bini geçti. Son 24 saatte ölenler de hesaba katıldığında ülkede ölenlerin sayısı 400 bin 312 oldu. 

Hindistan, salgında en çok kayıp veren ülkeler arasında ABD (605.010) ve Brezilya’nın (520.095) ardından üçüncü sırada bulunuyor.

Oysa birçok uzman, Hindistan’da nisan ayında salgının olumsuz etkilerinin zirveye çıkmasının ardından ölenlerin sayısının bir milyonu geçtiği görüşünde.

Hindistan’da salgının bu sıçraması, Delta alttürüne ve önlemlerin aşırı derecede yumuşatılmasına bağlanmıştı.

Birkaç haftadan beri net bir şekilde vaka sayısının azalması nedeniyle birçok önlem kaldırıldı, bunun da gelecek aylarda yeni bulaşma dalgasına yol açmasından çekiniliyor.

Hindistan hükümeti, bu yıl sonuna kadar 1,1 milyar kişiyi aşılamayı hedefliyor. Ancak aşı kıtlığı, yetkililerin organizasyon eksikliği ve halkın aşıya çekingen kalması nedeniyle nüfusun ancak yüzde 5’i iki doz aşı oldu.

Ajans Bizim

AdminAdmin