Dünya
Giriş Tarihi : 27-08-2021 08:42   Güncelleme : 27-08-2021 08:42
Abone ol

CPJ'den Taliban’a, derhal gazetecilere yönelik şiddete son vermesi çağrısı

CPJ, “Afganistan halkının, her zaman olduğu gibi şimdi de habere ulaşma ihtiyacı olduğunu” belirterek, Taliban’ın, özgürce haber yapabilmeleri için gazetecilerin temel haklarına saygı göstermeyi öğrenmesi gerektiğini vurguladı.

CPJ'den Taliban’a, derhal gazetecilere yönelik şiddete son vermesi çağrısı

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban’ın gazetecilere yönelik şiddete derhal son vermesi çağrısında bulundu.

Afganistan’da Taliban militanlarının gazetecilere vurduğu, dövdüğü, tehdit ettiği belirtilen CPJ açıklamasında, Taliban’ın gazetecilerin özgür ve korkusuzca Afganistan’dan hassas haberleri yapmalarına izin vermesi gerektiği vurgulandı.

CPJ Asya Programı koordinatörü Steven Butler, “Afganistan halkının, her zaman olduğu gibi şimdi de habere ulaşma ihtiyacı olduğunu” belirterek,  “Taliban’ın, özgürce haber yapabilmeleri  için gazetecilerin temel haklarına saygı göstermeyi öğrenmesi gerekli” dedi.

Açıklamaya göre, özel yayın kuruluşu TOLO News’ten gazeteci  Ziar Han Yaad, önceki gün yerel saatle 10.30 civarında başkent Kabil’deki Şahr e Naw mahallesinde gündelik işçilerle röportaj yaparken,T aliban militanları tarafından saldırıya uğradı.

Taliban militanları, kendisinin gazeteci olduğunu söylemesine rağmen Yaad’ın sırtına ve beline tüfekle vurdu, yüzüne yumruk atarak hakaret etti. Yaad ve kendisine eşlik eden kameramanın telefonlarına, kameraya, mikrofonlara ve kişisel eşyalarına da el koyan Taliban militanlarının, bunları geri vermediği belirtildi.

CPJ açıklamasına göre, 18 Ağustos’taki ayrı bir olayda da bir Taliban militanı, özel televizyon kanalı Kurşid TV ‘den gazeteci Ahmed Navid Kavos’a, Hamid Karzai Havaalanı dışında bir başka Taliban militanıyla röportaj yaparken saldırdı. Kavos’un boynuna, omuzlarına, eline, uyluklarına, ayaklarına kırbaçla vuruldu. Bir başka Taliban militanının da Kavos’un göğsüne silah doğrultarak, hapse atmakla tehdit ettiği, kamerasını kırarak. bölgeyi terk etmesini istediği belirtildi.

Gazetecilerin, telefon mesajlarıyla ulaştığı ve uğradıkları saldırılar hakkında bilgi verdiği CPJ, fotoğraflardaki yaraları ve vücuttaki kırmızı kırbaç izlerini inceledi. Kavos'a Taliban militanlarının saldırısıyla ilgili Afgan Bağımsız Gazeteciler Derneği’nin Facebook sayfasından da açıklama yayınlandı.

CPJ açıklamasına göre, 18 Ağustos’da Taliban militanları özel Pajhwok Afgan News ajansı ile Ariana News’ten muhabir Barak Amirzade ve kameraman Mahmud Naimi’yi de Celalabad’daki protesto gösterisini izlerken dövdü.

Taliban sözcüleri CPJ mesajlarına yanıt vermedi  

CPJ, Taliban’ın Katar’daki sözcüsü Suheyl Şahin’e telefon mesajıyla ulaşılmaya çalışıldığını, ancak yanıt alamadıklarını bildirdi.  

Açıklamaya göre CPJ, Taliban’ın Afganistan’daki sözcüsü Zabihullah Mücahid ile  de mesaj uygulamasıyla temasa geçmeye çalıştı ancak mesaj Mücahid’in telefonuna ulaşmadı. CPJ, Mücahid’ e ulaşmak için başka iletişim bilgisi edinilemediğini belirtti.