Siyaset
Giriş Tarihi : 13-09-2019 13:36
Abone ol

Cübbeli Ahmet Meclis Gündeminde

İşsizliğin sorumlusu olarak kadınları gösteren, yanmayan kefen satan, İstanbul Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasını isteyen, Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesinin haram olduğu iddiasında bulunan ve damadının belediyelerden birçok ihale aldığı bilinen Cübbeli Ahmet lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü Meclis Gündeminde taşındı.

Cübbeli Ahmet Meclis Gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cübbeli Ahmet’e bağlı vakıf ve derneklere hükumete yakın birçok kaynaktan destek sağlandığının iddialarının sıkça tartışma konusu olduğunu belirtti.

 

CHP’li Vekil, Cübbeli Ahmet’e yakın bazı vakıflara resmi plaka bile tahsis edildiğini belirterek “Cübbeli Ahmet’e bağlı vakıf ve derneklere arazi, bina ve maddi destek sağlandığı çok açıktır. 15 Temmuz darbe girişiminden ders almayan iktidarın halen cemaat ve tarikatlarla işbirliği içinde olması ülkemiz ve geleceğimiz açısından büyük tehlikeler yaratmaktadır” dedi.

 

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar

 

- Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yü kim ya da kimler ne karşılığında korumakta, kollamakta ve kamu kurumlarından ihale vermektedir?

 

– İsmailağa Cemaati ve cemaate bağlı kaç tane vakıf, dernek ve şirket bulunmaktadır? Bu vakıf ve derneklere son 10 yılda yapılan bağışların miktarı nedir? Kaç taşınmaz ve arazi bahsi geçen cemaate ait vakıf ve derneklere bağışlanmış ya da hibe edilmiştir?

 

– Türkiye’deki il ve ilçe belediyelerinden kaçı İsmailağa Cemaatine bağlı vakıf, dernek ve şirketlere ait araçlara plaka tahsis etmiştir? Bunlar hangileridir?

 

- Ahmet Mahmut Ünlü ve ailesi son 10 yılda kamudan kaç ihale almıştır? Bunlar nelerdir? Bahsi geçen ihaleler ne şekilde gerçekleştirilmiştir?