Gündem
Giriş Tarihi : 27-06-2018 14:01   Güncelleme : 27-06-2018 14:01

Cumhur İttifakı cephesinde yeni bir kriz

24 Haziran seçimlerinin sona ermesiyle birlikte gerilimleriyle gündeme gelen Cumhur İttifakı cephesinde yeni bir kriz daha yaşanacak gibi görünüyor.

 Cumhur İttifakı cephesinde yeni bir kriz

Beklendiği sayıda milletvekili çıkaramayan AKP’de, Binali Yıldırım’a verilecek koltuk diğer makamları da şekillendirecek. Meclis Başkanlığı’na Bozdağ’ın getirilebileceği konuşuluyor. 

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, iktidar partisinin beklediği ölçede milletvekili çıkaramadığı 24 Haziran seçim sonuçları, kabineye atanacak isimlerin Meclis’ten mi dışarıdan mı olacağı kadar TBMM Başkanlığı, AKP Grup Başkanlığı ve Cumhurbaşkanı yardımcılıklarına yapılacak seçimleri de etkiledi. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kabineye 1-2 isim dışında Meclis’ten atama yapması beklenmezken, Başbakan Binali Yıldırım’a verilecek makam da diğer seçimleri şekillendirecek. Yıldırım’ın adı bir süreden beri TBMM Başkanlığı için geçiyordu. Ancak Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcılığını istediği, Erdoğan’ın da kabinenin dışarıdan ve yeni isimlerden oluşacak olması, daha önce hükümet tecrübesi olmadığı için bakanları koordine etmesi için Yıldırım’ı Saray’a alabileceği konuşuluyor. Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olması durumunda anayasa gereği milletvekilliği düşecek. Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olması durumunda TBMM Başkanlığı ve AKP Grup Başkanlığı için hesaplar yeniden yapılacak. TBMM Başkanlığı için Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın adı konuşuluyor. Daha sonra gözler AKP’nin Grup Başkanı’nın kim olacağına çevrilecek. Anayasa değişikliğinin ardından Erdoğan, partinin genel başkanı da olunca AKP Genel Başkanvekili olan Binali Yıldırım, partinin grup başkanı olmuştu. Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı, Bozdağ’ın da TBMM Başkanı olması durumunda grup başkanlığına AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın getirilebileceği dile getiriliyor.

MHP’YE DE SORULACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kabinede yer alacak bakanlar ve TBMM Başkanlığı seçimi için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de görüşünü alması bekleniyor. AKP’nin milletvekili sayısı, TBMM Başkanı seçtirmek için tek başına yetmiyor. Anayasa gereği TBMM Başkanlığı seçimi için ilk iki turda üçte iki (400) çoğunluk gerekiyor. Üçüncü turda salt çoğunluğun (301) oyunu alan isim TBMM Başkanı seçilebilecek. Ancak AKP’nin vekil sayısı üçüncü tur için bile yetmiyor. Üçüncü turda MHP’nin desteği gerekiyor. AKP’nin daha ilk günden MHP ile ters düşmek istemeyeceği, Bahçeli’nin de ‘olur’ vereceği bir ismi TBMM Başkanı adayı göstereceği kaydediliyor. Hangi makama kimin getirileceği iki lider arasındaki görüşmeler ve AKP içindeki değerlendirmelerin ardından netleşecek.

BAHÇELİ KARŞILAYABİLİR
YSK’nin seçim sonuçlarını 5 Temmuz’da ilan etmesi durumunda TBMM Genel Kurulu, milletvekillerinin yemin töreni için 8 Temmuz’da toplanacak. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın rahatsızlığı nedeniyle geçici TBMM Başkanı’nın İYİ Parti’li Durmuş Yılmaz’ın olması bekleniyor. TBMM İçtüzüğü gereği geçici TBMM Başkanvekilliği’ne de en yaşlı ikinci üye getiriliyor. Bu durumda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçici TBMM Başkanvekili olarak Meclis’e gelişinde AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı karşılaması gündeme gelecek.

Cumhuriyet - Emine Kaplan

AdminAdmin