Siyaset
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:51   Güncelleme : 13-07-2021 14:01
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peynir ve tatlı Antalya’dan

Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sevdiği ve davetlerde misafirlerine sunduğu Toroslarda özel yapılan keçi peyniri, kokareç ve coğrafi işaretli kabak tatlısı Antalya'dan gönderiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peynir ve tatlı Antalya’dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sevdiği ve davetlerde misafirlerine sunduğu Toroslarda özel yapılan keçi peyniri, kokoreç ve coğrafi işaretli kabak tatlısı Antalya'dan gönderiliyor.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) ve 7 Mehmet Restoran işbirliği ile İstanbul'dan sonra Antalya medyası için iki ayrı grup halinde Antalya yöresi yemeklerinden oluşan özel hazırlanmış ''Antalya lezzetleri'' tanıtıldı.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya’nın sadece tarih, doğa, deniz ve güneş olmadığını, zengin gastronomisinin de bulunduğunu söyledi. Antalya lezzetlerini dünyaya tanıtmak amacıyla 4 yıl önce İngilizce, Rusça ve Almanca ve Türkçe olarak 4 dilde ‘’Antalya Lezzetleri’’ kitabı yayımladıklarını anımsatan Ege, şunları kaydetti.

‘’Antalya mutfağı sadece şiş piyaz ya da tahinli kabak tatlısından ibaret değil. Yemeklerin hepsi aslında geleneksel lezzetler. Bunları farklı dokunuşlarla, daha modernize ve popüler hayata ayak uydurmuş bir havaya sokarak bunları anlatmak istiyoruz. Özellikle pandemi döneminde gastronomiyle ilgili ATAV olarak ciddi ataklarımız oldu. Kentimizde de uluslararası iki etkinlik yaptık ve devamı gelecek." 

 Antalya lezzetleri de sunulmalı

Antalya’nın ünlü restoranlarından 7 Mehmet’in 3. kuşak sahibi şef Mehmet Akdağ, Antalya yemeklerini dünyaya tanıtmak ve dünya mutfağına katabilmek için elini taşın altına koyduğunu söyledi.

Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri Antalya’da hem yöresel hem de Türk yemeklerinin tanıtılmadığını ifade eden Akdağ, ‘’Otellerin restoranlarında ülke mutfakları var. Ama Antalya gastronomisi yok. Otel işletmeleri de Antalya mutfağını, yemeklerini tanıtmalı. Kendimizi, yemeklerimizi anlatamıyoruz. Şehri yönetenler Antalya yemeklerinin tanıtılması konusunda adımlar atabilir ve planlama yapabilirler’’ dedi.

Yemek kitabı hazırladı

Mehmet Akdağ, içinde 30 adet Antalya yemeği ile kendisinin özel hazırladığı 40 adet özel yemek çeşidinin tanıtıldığı ‘’Antalya ve 7 Mehmet’’ kitabı hazırladığını ve 44 bin adet basılacağını bildirdi. Akdağ, kitapları 19 Belediye başkanı ve Valiliğe hediye edeceklerini, Antalya lezzetlerinin uluslararası etkinliklerde tanıtım amaçlı kullanılacağını söyledi.

Torosların keçi peyniri ve tatlısı 

7 Mehmet restoran sahibi şef Mehmet Akdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem kendileri hem de özel davetleri için Torosların keçi peyniri ve kabak tatlısı ile kokoreç taleplerini Antalya’dan karşıladıklarını belirtti. Akdağ, ‘’Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel davetlileri için zaman zaman Kabak tatlısı, keçi peyniri ve kokoreçi kargo ile gönderiyoruz. 

Öte yandan, Antalya’da Five Eyes filmini çeken ünlü yönetmen Guy Ritchie ile Jason Statham da Antalya yemeklerine hayran kaldı. Özel uçağına yemek gönderdik. Ayrıca restoranımıza gelince 'Antalya’da böyle restoranlar da mı var. Daha önce niye haberimiz olmadı' diyerek 3 gün üst üste restoranımıza geldi.’’

Ajans Bizim