Gündem
Giriş Tarihi : 12-01-2022 14:26   Güncelleme : 12-01-2022 14:26
Abone ol

ÇYDD: 'Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı'

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nce (ÇYDD), Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara'nın ''kendi isteği ve özgür iradesi dışında'' ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son vermesiyle bağlantılı olarak ''Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmasını'' istedi.

ÇYDD: 'Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı'

ÇYDD'den yapılan açıklamada, “Bütün ümidim gençliktedir!” diyen Atatürk’ün gençliğinin çaresizliği hak etmediği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kendi isteği ve özgür iradesi dışında ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ki Enes ilk değildi…

Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri; eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının çok zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair umutları da siyasi çıkarlar, ekonomik sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskıyla karartılıyor.

Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin üzüntü duyduğumuzu dile getiriyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, çağdaş ve parasız yurtları tüm öğrencilerin kullanımına sunmalıdır. 

Cumhuriyet değerlerini yok sayan; çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları karşısında önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi önemli bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız. 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk’ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumaya; laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz!''

Ajans Bizim