Gündem
Giriş Tarihi : 04-05-2016 12:00   Güncelleme : 04-05-2016 12:00
Abone ol

"Damat İbrahim Paşa olmasaydı Ürgüp il olurdu"

NEVŞEHİR - Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, eğer Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın çalışmaları olmasaydı, Ürgüp ilçesinin bugün il olacağını, Nevşehir diye de bir ilin olmayacağını söyledi

NEVŞEHİR - Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, eğer Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın çalışmaları olmasaydı, Ürgüp ilçesinin bugün il olacağını, Nevşehir diye de bir ilin olmayacağını söyledi.

Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Nevşehir’in kuruluş hikayesi ile vakıfların geçmişten günümüze kadarki çalışmalarını anlattığı ‘Antik Kapadokya’nın incisi: Nevşehir’in Kuruluşu’ kitabını basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı. Kayhan, Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın kurduğu vakıf aracılığı ile Ürgüp ilçesine bağlı Muşkara adında bir köy olan Nevşehir’i imar ettiğini ve Padişah 3. Ahmet’in imzası ile de şehir konumuna yükselttiğini belirtti. Kayhan, "Gerçekten, eğer Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın çalışmaları olmasaydı, Ürgüp il olurdu, Nevşehir diye bir il olmazdı." ifadelerini kullandı.

Nevşehir’de yaklaşık 3 yıldır görev yaptığını belirten Kayhan, görev yaptığı tüm yerlerin kuruluşu, önemli kişileri, özellikleri, tarihi, turistik ve kültürel özelliklerini araştırdığını söyledi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisans çalışması yaptığını açıklayan Kayhan, “Konu tarih olunca da Nevşehir tarihine ilgi duymamak mümkün değildir. Bu konuda tez çalışması yapmaya karar verdim. Yaptığım çalışmalar sonunda Nevşehir’in kuruluşunun kökeninde vakıf olduğunu tespit ettim. Osmanlı’da vakıf kültürü bulunuyor. Hayır duygusunun müesseseleşmesi olan vakıflar, gelişmiş teknolojiye de ayak uydurmuştur. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de milletimize önemli hizmetler sunuyor. Vakıfları önemsediğim, Nevşehir’in de Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Vakfı aracılığıyla kurulduğu için konuya ilgi duydum. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden araştırma izni aldım. Buradaki Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Vakfı’nın orijinal belgelerini inceledim, tercüme ve fotoğraflarının örneklerini aldım. Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, 3. Ahmet zamanında görev yapıyor. Nevşehir’in kuruluşunda da padişah olarak 3. Ahmet’in imzası bulunuyor.” dedi.

Kitap yazmadaki amacının, ülkedeki vakıfların geçmişte ve günümüzdeki faaliyetleri ile Nevşehir’in kuruluşunu ortaya koymak olduğunu kaydeden Kayhan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çalışmamda sivil toplumun meydana getirdiği değerli bir kuruluş olan vakıfları, kuranları, ülkemize ve milletimize sağladığı faydaları dile getirmek suretiyle etkilerini, yaşatılmalarının zaruretini, herkesin sivil toplumun faaliyetlerine katılımı yönünde hizmet yapmak istedim. Böylece Nevşehir’in kuruluşunda çok büyük emeği geçen Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’yı, hizmetlerini ortaya koymak suretiyle vefa duygularımızı da yerine getirmiş oluyoruz.”

Kayhan, bir yıllık çalışmayla hazırladığı 400 sayfadan oluşan kitabının birinci bölümünde geçmişten günümüze vakıflarla ilgili bilgi veriyor. İkinci bölüm Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Vakfı’nın çalışmaları, yaptığı hizmetler anlatılıyor. Üçüncü bölümde Padişah 3. Ahmet döneminde vakıflarla ve Nevşehir’le ilgili yayımlanan fermanlara yer veriliyor. Son bölümde Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ve Padişah 3. Ahmet’in fotoğrafları ile birlikte geçmişten günümüze kadar Nevşehir’i anlatan fotoğraflar bulunuyor.Cihan [gallery ids="49577,49578"]