Röportajlar
Giriş Tarihi : 20-03-2017 20:47   Güncelleme : 02-05-2019 20:04

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Datça Belediyesi'nin Instagramda ki etkinliği, Instagram ile arası çok iyi olmayanlar tarafından bile biliniyor. Artık bir sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan Datça Belediyesi Sosyal Medya Sorumlusu Osman Akın ile yaptığımız röportajı birazdan okuyacaksınız.

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Datça Belediyesi'nin Instagramda ki etkinliği, Instagram ile arası çok iyi olmayanlar tarafından bile biliniyor. Artık bir sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan Datça Belediyesi Sosyal Medya Sorumlusu Osman Akın ile yaptığımız röportajı birazdan okuyacaksınız. 

Datça Belediyesi'nin kapısından içeri girerken öyle bildigimiz güvenlik görevlisi X-Ray cihazı falan yok. Direk giriyorsunuz. 2. Kata çıktığınızda Başkanlık makamı karşılıyor sizi. Alışık olmadığımız için şaşırıyoruz biraz. 

Daha fazla uzatmadan oldukça ilginizi çekeceğini umduğum cevaplara bırakıyorum geri kalan kısmı:

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Datça Belediyesi sosyal medya ekibi ne zaman kurulmuştur ve kaç kişiden oluşmaktadır?

Yaklaşık 5-6 senedir sosyal medyada Datça Belediyesi olarak varız. 2 Kişi yönetiyoruz.

Datça Belediyesi hangi sosyal medya platformlarında mevcuttur?

Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube'da varız. 

Örnek aldığınız belediye veya kurumlar var mı?

Sosyal Medya’da Kadıköy Belediyesini örnek alıyoruz. Onların kullandığı dil hoşumuza gidiyor. Başlarındaki Ulaş arkadaşımızdan ara ara destek alıyoruz.

Sosyal medya hesaplarını incelediğimizde Instagram hesaplarınızın diğer hesaplarınıza göre daha farklı olduğunu görüyoruz. Sizce nedeni nedir?

Çok aşırı derecede malzeme var. 

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Bazı paylaşımlarınızda takipçilerinizin fotoğraflarını kullandığınızı görmekteyiz. Takipçileriniz bu durumu nasıl karşılamaktadır?

Kendi fotoğraflarını gördüklerinde hoşlarına gidiyor.

Fotoğraflarınızı hazırlarken kullandığınız programlar var mı?

Evet program kullanıyoruz.

Fotoğraflarınızda alkol içeren görseller de paylaşıyorsunuz. Bu konuda hiç eleştiri aldınız mı?

Hayır. Hiç eleştiri almıyoruz. İnsanların kafasında burası Amsterdam gibi canlanıyor. (Öyle değil ama :) ) Alkolü yaz kaçamağı olarak düşündüğünüz zaman insanlar biraz ona müsade ediyor.  Yozgat’ın yada Çorum'un tanıtımında olmaz ama Datça bunu kaldırıyor. Tatile gelmişsin deniz kıyısındasın bir duble içiver ne olur yani.

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Instagramda görseller kadar kullanılan dilin de farklı olduğu göze çarpıyor. Bunun için özel bir metin ekibiniz var mı?

Ayrı bir ekip yok. Tamamen sosyal medya ekibi tarafından yazılıyor. Edebiyatı seviyoruz. Turgut Uyar'ı severiz. Türk Edebiyatının yabana atılmayacak bir edebiyat olduğunu düşünüyorum. Çok iyi şiirler üretilmiş. Birde Datça’da dışarı çıktığınızda şiir yazdıracak bir ortam var.

Instagram hesabınızda Datça’nın yerel değer ve geleneklerini de tanıtmaya çalışıyorsunuz. Bunun geri dönüşü nasıl olmakta?

İnstagram’da ki paylaşımlarınız turizmi çok iyi etkiliyor. Geri dönüşümünü alıyoruz.

Ama Datça’ya kimse gelmesin diyorsunuz paylaşımlarda.

Efendim orda şöyle bir nüans var. Gelmesin demiyoruz.  Yarım adanın konut stogu belli. Ve koruma altında. Çok fazla sit alanı var. Yeni evler yapılamıyor. Yaptığımız paylaşımlardan insanlarda ben datça yerleşeceğim. Emekli olunca orada yaşayacağım diyorlar. Bizde diyoruz ki gelin tatilinizi yapın, hatta birkaç sefer gelin tatilinizi yapın ama geri dönün.

Bir ara şöyle bir hataya düştük. Bir önceki başkanımız TRT’den emekli. Eski TRT genel müdür yardımcısı. TRT ile çok bağlantısı vardı. Yetiştirdiği kişiler işe aldığı kişiler falan. TRT bize çok destek oldu tanıtımlarda. Sürekli datça belgeselleri çekliyordu. Bundan 4-5 sene önce yaz aylarındaki turist demografisi bir doblaya 12 kişi doluşup sahile kilim serip karpuz kesen, çekirdek çitleyen bir kitleye dönüştü. Paniğe kapıldık. Ondan sonra o kanadı kapattık.

Instagramın ön plana çıkarılmasının sebebide bu. Instagramı kullanan yapı az çok belli. Kültürlü, tarihi bilen, yarım adayı merak eden, Can Yücel'i bilen insanlara ulaşmayı hedefledik. Vurgularda o yöndeydi. Başarılıda oldu.

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Özel bir paragraf açmak gerekirse Can Yücel, Datça Belediyesi ve Datça için ne ifade ediyor?

Can Yücel bizim için çok çok değerli. Mezarını yaptırmıştık daha önce. Tahrip edildi. Bulamadık yapanları. Daha sonra yapan heykel traş Türkiye'nin en iyi heykel traşı kabul edilen Mehmet aksoy  tekrar yaptı. Her yıl anısına anmalar düzenliyoruz. Can yücel şenlikleri düzenliyoruz. Can Yücel bizim için çok şey ifade ediyor. Yarım adanın ruhuylada örtüşen bir adam. O burada kendini buldu. Biz onda Datça ile ilgili çok güzel şeyler bulduk. Son 3 kitabını falan Datça'ya adadı. Böyle olunca organik bi bağımız var Can Yücel ve datça kimliği arasında.

Paylaşımlarınızda Yeşilçam ve ayrıca capsler kullanmaktasınız. Gelen tepkiler sizce nasıl?

6 – 7 kere Sinema festivali yaptık. Sinemanın unutulmuş yüzlerini hatırlamaya çalıştık. Her yıl bir yaşayan kişiye bir de kaybettiğimiz kişiye adıyoruz. Mesela Cüneyt Arkın'ı andığımız sene Yılmaz Güney’i de kaybettğimiz biri olarak anıyorduk. Bütün bunlar Yeşilçam vurgusu ile Datça'nın örtüşmesini sağladı.

Datça'ya Tatile Gelin Ama Geri Dönün!

Bu afiş hiç kullanılmamış bi afiş

Bu da filim İstanbul emek sinemasında ilk gösterime girdiğinde sinemanın girişinde kullanılan afiş.

Tabi bunları karşımızda asılı durunca ister istemez Yeşilçam paylaşımları yapıyoruz.

Instagramda hashtag kullanımını önerir misiniz?

Hashtag kullanmamaya çalışıyoruz. Hashtag ile ulaşağımız insan kitlesi yerine bizi arayarak bulan kitleyi daha çok istiyoruz. Bizi ege hashtag'i ile bulup gelecek insan hiç gelmesin. İlk defa sırf Datça’nın bir fotoğrafına âşık olup gelmesin. Birazcık ne olup bittiğini anlasın bilsin. Neyle karşılacağını bilerek gelsin. Böyle olunca hem onlar hem biz daha mutlu oluruz.  

Instagram’da sponsorlu iletiye bakışınız nedir?

Hiçbir sosyal medya platformunda sponsorlu içerik girmiyoruz. Girmeyi de düşünmüyoruz.

Sosyal Medya Yönetiminde bir program kullanıyor musunuz?

Hayır kullanmıyoruz. Var aslında ama çok kötü yazılmış bir program. Şu anda gerek duymuyoruz aslında. Ama bir Kadıköy ya da Ataşehir gibi çok içerik karşıladığımız da tabi ki ihtiyaç duyayacagız.

Paylaşımlarınızın birinde Datça’ya gelmek için 40 neden sıralamışsınız. Sizce 41.neden Instagram hesabınız olabilir mi?

Olabilir. Gelsinler ama geri gitsinler :)

Diğer sosyal medya hesaplarınızın Instagram’ın gölgesinde kalmasından rahatsızlık duyuyor musunuz?

Hepsinin hedef kitlesi farklı. Twitter’da da fena değiliz aslında. Twitter’da siyasi tartışmaların içine çekilebilmeniz daha kolay oluyor. Ve anonim kimliklerle saldırıya uğruyorsunuz. Yapmaya çalıştığınız şeyi çok çabuk yıpratabiliyorlar. Instagram da yüklediğimiz bir rakı kadehinin altında bizim savunma yapmamıza gerek kalmadan insanlar olum açıklamalar getirebiliyor.

Vatandaşlardan gelen talep ve şikayetlerin çözümünde izlediğiniz yol nedir?

Sosyal Medya Platformlarından şikayetleri alıyoruz. Raporlama yapıyoruz. Ama hepsini manuel olarak yapıyoruz. Öyle fazla bir şikâyet döngüsü olmadığı için manuel yapıyoruz.  En çok şikâyet Facebook üzerinden geliyor. Dedelerimiz keşfettiği için Facebook’u. Burada çok emeklimiz var sabırla ısrarla takip ediyorlar.

Sosyal Medyada Büyükşehir’den dolayı sıkıntı yaşıyor musunuz?

Büyükşehir kendi sorumluluğu olan bölgelerde elinden geleni yapıyor. Sürekli diyalog halindeyiz. O yüzden çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz.

Teşekkürler 

Sevgiler

Sizlerede misafir olmamızı istiyorsanız mail adresimden ulaşabilirsiniz.

fatihmangal@omedyam.com

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 Fenerbahçe 37 19
 • 3 İstanbul Başakşehir 36 19
 • 4 Trabzonspor 35 18
 • 5 Alanyaspor 35 19
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 19
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 21 19
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 19
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 13 19
 • 18 Kayserispor 11 19
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA