Gündem
Giriş Tarihi : 11-01-2022 10:39   Güncelleme : 11-01-2022 10:39
Abone ol

Demirören Medya Grubu, Ziraat Bankası'na Olan Kredi Borcunu 2018 Yılındaki Döviz Kurundan Mı Sabitledi?

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Demirören Medya Grubu’nun Ziraat Bankası’na olan 750 milyon dolarlık kredi borcunun, o günkü dolar kurunda sabitlendiği iddiasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Demirören Medya Grubu, Ziraat Bankası'na Olan Kredi Borcunu 2018 Yılındaki Döviz Kurundan Mı Sabitledi?

DEMİRÖREN GRUBU, DÖVİZ KURUNDAN KAYNAKLI OLUŞAN 7 MİLYAR 350 MİLYON TÜRK LİRASI TUTARINDAKİ FARKI ÖDEMEMEK İÇİN ÇABALIYOR

 

CHP’li Hakverdi, konu ile ilgili; “Ziraat Bankası, 5 Nisan 2018 tarihinde, Demirören Medya Grubu’na, Doğan Medya grubunu satın alırken; 750 milyon dolar civarında kredi vermiştir. Kredinin şartları, kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere,10 yıllık bir ödeme sürecini içermektedir. Kredinin verildiği tarihteki dolar kuru 4 TL idi, bugünün dolar kuru ise 13 TL. 5 Nisan 2018 tarihinde, Demirören Medya Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan çektiği kredinin toplam tutarı 3 milyar TL iken; bugünkü kur ile hesaplandığında 10 milyar 350 milyon TL’dir. Demirören Medya Grubu’nun, Ziraat Bankası’na olan kredi borcunu 2018 yılındaki dolar kurunda sabitlettirdiği ve aradaki 7 milyar 350 milyon TL olan tutarı ödemek istemediği iddia edilmektedir ve bu doğrultuda borçlarını yapılandırmak için görüşmeler gerçekleştirdiği bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

DEVLETİN BANKASI, VATANDAŞIN PARASI KİMLERE VERİLDİ DİYE SORULDUĞUNDA “TİCARİ SIR” DİYOR

 

Hakverdi, açıklamalarının devamında “Kredinin verilme tarihinden 26 ay sonra, 10.06.2020 tarihinde, Ziraat Bankası’na konu ile gönderdiğimiz bilgi edinmemiz, “Ticari Sır” denilerek yanıtlanmamıştır. Asıl amacı çiftçilerimizi desteklemek olan Ziraat Bankası’nın, bir medya kuruluşunun satın alınması için kullandırdığı bu yüksek miktarlı kredinin geri ödenip ödenmediği, kamuoyu tarafından merak edilmektedir.” dedi.

 

CHP’li Hakverdi, yanıtlaması istemiyle Fuat Oktay’a şu soruları sordu

 

  1. Demirören Medya Grubu ( Demirören Holding)’nun, Doğan Medya grubunu satın alırken Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredi taksitlerinin geri ödemesi, döviz cinsinden mi yoksa TL cinsinden midir? Türk Lirası cinsinden ise, 750 milyon dolarlık kredi borcunun, 5 Nisan 2018 tarihinde 4 TL olan dolar kuru üzerinden sabitlendiği iddiası doğru mudur?

     
  2. Basında yer alan haberlere göre kullandırılan kredinin 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl vadeyle taksitlendirildiği belirtilmektedir. Bu sürecin dolmasıyla beraber, Mayıs 2020 tarihinden itibaren geri ödemeler düzenli bir şekilde yapılmış mıdır? Yapılmış ise, bugüne kadar kaç taksit ödenmiştir? Ödenmemiş ise Demirören Grubu hakkında başlatılmış bir haciz işlemi var mıdır?

     
  3. Demirören Grubu, borçlarına dair Ziraat Bankası ile herhangi bir yapılandırma görüşmesi yapmış mıdır? Yapılmış ise, bu görüşme sonrasında medya grubunun borçları için herhangi bir yapılandırma söz konusu mudur ve bu yapılandırmanın şartları nelerdir?