Siyaset
Giriş Tarihi : 11-04-2022 13:54

Demirtaş açıkladı: Kürtler Mansur Yavaş'a oy verir mi?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı adaylığı için isimleri geçen Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, 'Ben halen adayım' dedi.

Demirtaş açıkladı: Kürtler Mansur Yavaş'a oy verir mi?

DUVAR- Gazeteci Candaş Tolga Işık, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 'Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?' sorusunu avukatları aracılığıyla sorduğunu duyurdu, Demirtaş'ın cevabını yazdı. Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu'yla ilgili de değerlendirmede bulundu.

'HDP'NİN TUTUM BELGESİNİ KABUL EDEN ADAYI DESTEKLEYEBİLİRİZ'

Demirtaş “HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tutum belgesini kabul eden o ilkeleri uygulama kapasitesi, niyeti, samimiyeti olan ve kazanabilecek bir adayı destekleyebiliriz. Biz cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok ilkelere bağlı olup olmayacağına bakarız. Ayrıca gelişmelere göre partimiz karar alırsa beni de aday gösterebilir ancak ben o tarihe kadar hala siyasi yasaklı ve hapisteysem bir aday lehine çekilme de gündeme gelebilir" dedi.

Selahattin Demirtaş, "Bunların hepsi ihtimaldir, günü geldiğinde değerlendirilir, tartışılır. Elbette ki ‘millet ittifakı’ kendi adayını kendi belirleyecektir. İsim noktasında bizim kendilerine bir dayatmada bulunmamız söz konusu olamaz" diyerek açıklamalarını sürdürdü. 

'İSİM BELİRTMEM DOĞRU OLMAZ'
Demirtaş: "Ancak eğer ki aday geniş kesimlerin de ortak adayına dönüşecekse bu durumda adayı belirlerken bu kriterleri göz önüne alacaklardır diye düşünüyorum. İsim noktasında bugün herhangi bir fikir beyan etmem doğru olmaz" 

'İMAMOĞLU'NUN ANADOLU'DA TOPLUMSAL KARŞILIĞI VAR'
"Ancak ben şahsen Ekrem Bey'i de takip etmeye çalışıyorum, tüm baskılara rağmen elinden geldiğince hizmet etmeye, başarılı olmaya gayret ediyor. Olabildiğince kucaklayıcı olmaya gayret ediyor, Anadolu’da toplumsal karşılığı da olduğunu görebiliyorum"

'BEN HALEN ADAYIM'

Özel olarak bu isimleri sorduğunuz için bunu belirtiyorum yoksa adaylık konusunda millet ittifakı kendi kararını kendisi verecek. Bekleyip göreceğiz ancak ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum.” 

AdminAdmin