Siyaset
Giriş Tarihi : 23-07-2016 18:25   Güncelleme : 23-07-2016 18:25
Abone ol

Demirtaş darbeye direnenleri tebrik etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Darbelere karşı demokrasi' mitinginde konuştu. Demirtaş, "Türkiye toplumu büyük bir badireyi yaralı da olsa atlatmayı başardı. Gözü dönmüş, çılgınlaşmış bir askeri cunta halkın silahını halka doğrultarak bir kez daha darbe anlayışını, 12 Eylül'ün tekrarını hayata geçirmek istedi." dedi. PKK'ya da seslenen Demirtaş, "Savaşla, ölümle, kanla ve gözyaşıyla varılabilecek yer bakın işte 15 Temmuz akşamında ortaya çıktı." diye konuştu.

Demirtaş darbeye direnenleri tebrik etti

Gazi Mahallesi'nde darbeye karşı miting gerçekleştiren Selahattin Demirtaş, "Türkiye'de tarihi bir kırılmanın tarihi bir eşiğin yaşandığı saatlerden geçiyoruz. Bir hafta önce Türkiye toplumu büyük bir badireyi yaralı da olsa atlatmayı başardı. Gözü dönmüş, çılgınlaşmış bir askeri cunta halkın silahını halka doğrultarak bir kez daha darbe anlayışını, 12 Eylül'ün tekrarını hayata geçirmek istedi. Bu gözü dönmüş çılgınlığı yapanlar sivil insanlara, parlamentoya saldırarak korku salacağını ve gerçekten kısa bir sürede teslim alacağını düşünmüş olabilir. Ama Türkiye toplumu 7'den 70'e herkes, siyasi partisi, düşüncesi ne olursa olsun. Ağırlıklı olarak askeri darbenin, cuntanın ne demek olduğunu ya yaşayarak gördü ya da yakın geçmişi zaten birinden dinleyerek biliyordu. Böyle bir nesli tankla, topla, savaş uçağıyla teslim alacağını sananlar yanıldılar. Ben buradan bir kez daha darbeye karşı ilkeli bir tutum içerisinde olan halk başta olmak üzere bütün siyasi partilere teşekkür ettiğimi, Halkların Demokratik Partisi'nin her bir üyesinin de bu darbe karşıtı tutumu nedeniyle kutladığımı belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu. 

Hem hükümete hem PKK'ya seslenmek istediğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti: "Yeni bir demokratik arayışın fırsatını yaratmalıyız. Zor olduğunun, zorlukların olduğunun farkındayız. Ancak her türlü zorluğu aşmak demokrasi güçlerinin görevidir. Savaşla, ölümle, kanla ve gözyaşıyla varılabilecek yer bakın işte 15 Temmuz akşamında ortaya çıktı. Yapmayalım, konuşarak yeniden çözüm sürecine dönerek birlikte yaşamın olanaklarını değerlendirelim. Ben bu süreçte hiç birşey olmamış gibi eski tarz siyasetle yürümenin doğru olmadığı kanaatindeyim.

 
CİHAN