Gündem
Giriş Tarihi : 02-03-2016 17:00   Güncelleme : 02-03-2016 17:00
Abone ol

Deprem tatbikatında öğrenciler çığlık çığlığa kendilerini dışarı attı

SİVAS - Deprem Haftası nedeniyle İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından düzenlenen deprem ve bina tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı

Deprem tatbikatında öğrenciler çığlık çığlığa kendilerini dışarı attı
SİVAS - Deprem Haftası nedeniyle İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından düzenlenen deprem ve bina tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı. Fen Lisesi’nde düzenlenen tatbikatta 112 Acil ve UMKE ekipleri de yer aldı. Tahliye sırasında dumandan etkilenen bazı öğrenciler zor anlar yaşadı. Dumandan etkilenen öğrenciler çığlık çığlığa kendilerini dışarı attı.

İl Afet Acil Durum Müdürü Nafiz Ekinci, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da etkinlikler yaptıklarını belirterek, bu eğitim öğretim yılı boyunca eğitim verdikleri öğrenci sayısının 11 bini bulduğunu söyledi.

Tatbikatta ilk olarak öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verildi. Daha sonra ise tatbikata geçildi. Senaryoya göre meydana gelen deprem ve çıkan yangın sonrası okul içinde kalan öğrenciler tahliye edildi. Bu sırada dumandan etkilenen bazı kız öğrencilerin çığlık attığı görüldü.

Olay yerine gelen İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, binanın bodrum katında çıkan yoğun dumanın dışarıya tahliyesini yaptı. AFAD ekipleri ve görevliler tarafından yaralı öğrenciler binadan çıkarıldı. Ekiplerin yaralıları makaralı hat ve iple üst katlardan tahliye etmesi ise ilgiyle izlendi. Tatbikat gereği çıkarılan yangın kontrollü bir şekilde söndürüldü. Ekipler son olarak iple binadan inerken Türk bayrağı açtı.

Tatbikat sonrası konuşan İl Afet Acil Durum Müdürü Nafiz Ekinci, 1 -7 Mart Deprem Haftası nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da etkinlikler yaptıklarını belirterek, “Bu kapsamda Fen Lisesi’nde öncelikle temel afet bilinci eğitim verdikten sonra örnek bir bina tahliye tatbikatı gerçekleştirdik. Tatbikatta da görüldüğü gibi afet gerçeği her zaman zor. Ama ekipler ve öğrenciler de iyi ayak uydurdular. Başarılı bir tahliye tatbikatı oldu. Bütün bu etkinlikleri düzenlemedeki temel amacımız toplumda bir farkındalık oluşturmak, bu eğitimlere bütün eğitim öğretim yılı boyunca devam ediyoruz. Şu ana kadar 2015-2016 eğitim öğretim yılında ulaştığımız öğrenci sayısı 11 bini buldu.” diye konuştu.

“TATBİKATLAR TEMEL AFET BİLİNCİNİ YERLEŞTİRİYOR”

Tatbikat ile ilgili bilgi veren Ekinci, şunları söyledi: “Yaptığımız tahliye tatbikatında Öğrencilerimiz bir dakika 23 saniyede okulumuzu boşalttı. Senaryo gereği yaralı öğrencilerin de tahliye edilmesini düşünecek olursak toplamda 2,5 dakikada tahliye gerçekleşti. Bu da oldukça iyi bir zamanlama. Bu tür tahliye tatbikatları yapıldıkça ortak refleks gelişecek, toplumda temel afet bilinci yerleşecek. Ani gelişen olaylara karşı yapmamız gereken doğru şeyleri bulacağız ki bu da bizim için fevkalade.”Cihan [gallery ids="21209,21210,21211,21212,21214,21215"]