Siyaset
Giriş Tarihi : 18-02-2016 16:05   Güncelleme : 18-02-2016 16:05
Abone ol

Destici: Bu ihmalin sorumluları çıkıp millete hesap vermeli

ANKARA - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Burada bir zafiyet var

Destici: Bu ihmalin sorumluları çıkıp millete hesap vermeli
ANKARA - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Burada bir zafiyet var. Bu ihmalin ve zafiyetin sorumluları da çıkıp millete hesap vermeliler. Özür dilemeliler. Pişkin pişkin açıklamalar yapmamalılar. Bir vatandaş gibi, bir muhalefet partisi mensubu gibi, Twitterden 'üzüntü duyduğunu, lanetlediği' açıklaması yaparak bu işleri geçiştiremezler." dedi.

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Destici, Ankara'da dün meydana gelen patlama ve sabah Diyarbakır'dan gelen acı haberler üzerine konuştu. Hükümet sözcüsünün "Ölenlerin tesadüfen öldüğü, kurtulanların tesadüfen kurtulduğu" açıklamasını hayret ile izlediğini söyleyen Destici, "Bu cümle gerçekten Kurtulmuş'a yakışmadı. Belki bunun bir adım sonrasında hükümetten, iktidardan şöyle bir açıklamada duyabiliriz; 'bu insanlar işe gitmeselerdi, o servis araçlarına binmeselerdi, servis araçları da oradan geçmeseydi, bu insanlar kurtulabilirdi.' Böyle bir mantık olabilir mi? O zaman hiç kimse evinden dışarı çıkmasın hiç kimse işe gitmesin hiç kimse arabasına binmesin, toplu taşıma aracı içerisinde olmasın. Böyle bir açıklama olabilir mi? Biz bu açıklamalar karşısında hayrete düşmekteyiz." şeklinde konuştu.

Yaşanan terör olaylarında sorumluluk makamında olanların bilinçli hareket etmek zorunda olduğunu kaydeden Destici, "Sorumluluklarının gereğini, onurlu ve şerefli bir şekilde yerine getirmek zorundalar. Bu iş bu kadar basit değil. Bu iş basit bir şekilde geçiştirilemez. Bombanın patlatıldığı yer, yıkanarak temizlenerek, olay yeri incelemesi tamamlanarak, hayatını kaybedenler defin edilip, yaralılar tedavi edilerek bu iş kapatılamaz. Bu işin hem failleri yakalanmalı hem de arkasındaki güçler tüm unsurlarıyla yok edilmeli." diye konuştu.

Diyarbakır'da askerleri taşıyan servis aracına düzenlenen bombalı saldırı ile ilgili de açıklama yapan Destici, "Daha dün akşam ki saldırının sıcaklığı gitmemişken, ülkemiz ve dünya bu saldırıyı konuşurken yeni bir acı haber ile yıkıldık. Diyarbakır Lice de askeri aracımızın geçişi sırasında hain teröristler bomba patlatarak 6 askerimizi şehit ettiler. Bu saldırıyı da şiddet ile kınıyorum." ifadelerini kullandı.

"ANLATILANLAR, ÜRKÜTÜCÜ VE DEHŞET VERİCİYDİ"

Ankara'daki saldırı haberini alır almaz saldırının yapıldığı bölgeye gittiklerini, daha sonra hastanedeki yaralıları ziyaret ettiklerini açıklayan Destici, "Burada yaralı kardeşlerimizle, yaralı yakınlarımızla ve saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarıyla görüştük. Hastane yetkililerinden bilgiler aldık. Yaralıların bizlere anlattığı çok ürkütücüydü. Bize anlatılanlar çok dehşet vericiydi. Bize anlatılanlar gerçekten bu hadisenin ne kadar büyük bir tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini, ne tür hata zincirlerini içinde barındırıldığını çok net bir şekilde ortaya koydu. Daha önceden de bu tür bir saldırının Ankara'da yapılabileceği bilgisini, istihbarat birimlerinde olduğu, fakat buna rağmen önlenemediği en çok konuşulan konuların başındaydı. Ben buradan çok açık ve net bir şekilde sormak istiyorum. Böyle bir istihbarat bilgisi varken, Ankara'nın göbeği dediğimiz noktada, en çok korunması ve saldırılara hedef olabilecek noktada neden gerekli tedbirler alınmadı?" diye konuştu.

"DEVLET VATANDAŞIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKLA SORUMLUDUR"

Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hâlbuki devlet vatandaşını birinci derecede güvenliğini sağlamakla sorumludur. Devlet odur ki vatandaşını tesadüfen yaşatmaz. Gerekli tüm tedbirleri alır. İnancımızın hiçbir yerinde tesadüflere yer yoktur. Devlet güçlü bir devletse oda kendi sınırları kendi vatanı içerisinde tesadüflere yer bırakmaz. Tesadüfleri minimize eder. En asgari düzeye indirir. Bu açıklamalardan sonra hükümet gözünde vatandaşlarımızdan yaşayanların tesadüfen yaşadığını, hayatını kaybedenlerin de tesadüfen hayatını kaybettiklerini bu şekilde öğrenmiş olduk."

"28 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETMESİ Mİ GEREKİYORDU?"

Dün akşam PKK-PYD'ye yapılan operasyonu da değerlendiren Destici, "Dün akşam saatlerinde PKK'nın üst düzey yöneticilerinde olduğu bir gruba karşı hava operasyonu yapıldığı bilgisini aldık. Şimdi buradan sormak istiyorum. Bu saldırı yapılmasaydı, bu hava saldırısı gerçekleştirilecek miydi? PKK'nın üst düzey yöneticilerine veya terör unsurlarına karşı saldırı yapmak için, onları imha ve yok etmek için, 28 kişinin hayatını kaybetmesi mi gerekiyordu? Ankara'nın göbeğinde PKK-PYD bomba patlatması mı gerekiyordu? Bu bomba patlamasaydı bu operasyon yapılmayacak mıydı? Gerçekten hayretler içersindeyiz." dedi.