Siyaset
Giriş Tarihi : 11-02-2021 12:30   Güncelleme : 11-02-2021 12:30
Abone ol

DEVA Partisi’ni ziyaret eden Buldan: Toplumun tüm kesimleri ile ortak bir anayasa yapılmasında hemfikiriz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Parti Sözcüsü Ebru Günay ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan DEVA Partisi’ni ziyaret etti. Buldan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve heyetiyle gerçekleştirilen görüşmenin ardından kısa bir açıklama yaptı

DEVA Partisi’ni ziyaret eden Buldan: Toplumun tüm kesimleri ile ortak bir anayasa yapılmasında hemfikiriz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan şunları söyledi;

 

Bugün muhalefet partilerine yaptığımız ziyaretlerin bir yenisini daha gerçekleştirdik. DEVA Partisiyle, Sayın Ali Babacan ve heyetiyle bir araya geldik. Yaklaşık bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdik. Tıpkı Saadet Partisinde CHP’de yaptığımız gibi aslında Türkiye’nin genel ve temel meselelerini ve krizlerini konuştuk. Muhalefet arası bir güç birliğine, bir demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğunu dile getirdik. Bu ittifakın yani demokrasi ittifakının seçimlere kadar bir geçiş dönemi olarak ifade ettiğimiz yol temizliği yapma ihtiyacını da masaya yatırdık. 

 

Parlamenter sisteme geçiş için neler yapılması gerektiğini konuştuk

 

Bu konuların başında elbette adil yargılama yani yargı meselesi, haksız tutuklamalar geliyor. Şu anda cezaevlerinde olan binlerce insanın haksız ve hukuksuz bir şekilde orada olduklarını konuştuk. Yine parlamenter sisteme geçiş için neler yapılması gerekiyor, bunları konuştuk. KHK ile yönetilen bir ülkede zarar gören vatandaşlarımızın, toplumun bu meseleden nasıl çıkacağını konuştuk. 

 

Kayyım atamaları da gündeme geldi

 

Yine kayyımlar konusunu konuştuk. Belediye eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasının sadece HDP ile sınırlı kalmadığını, başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere artık Türkiye’nin batısına da sirayet ettiğini ve bundan sonra da belki göreceğimiz yaşayacağımız bir mesele olarak görülmesi gerektiğini konuştuk. 

 

Görüşmelerimiz devam edecek

 

Yine seçim güvenliğine ve oy güvenliğine ihtiyaç olduğu konusunu bugün bir kez daha konuştuk. Bundan sonra görüşmeler devam edecek. Kuracağımız heyetler kendi aralarında görüşmelerini yapacaklar. İstişarelerine, diyaloglarına devam edecekler. Konuştuğumuz konular bunlardı, hepinize teşekkür ediyorum. 

 

Toplumun tüm kesimleri ile ortak bir anayasa yapılmasında hemfikiriz

 

Soru: Erdoğan’ın dün bir açıklaması vardı, "Yeni anayasa konusunu bütün partilerle konuşabiliriz, bunun zeminini hazırlıyoruz" demişti. Siz ne derseniz? 

 

HDP olarak yeni anayasa meselesinde bizim duruşumuz nettir. Nasıl bir anayasa hazırlayacaklar buna bakacağız. Ceplerinde ne var, nasıl gelecekler muhalefet partilerinin kapılarını nasıl çalacaklar? Onu bilmiyoruz. Dolayısıyla biz HDP olarak elbette ki toplumun tüm kesimleriyle ortak bir anayasanın çıkarılması konusunda hemfikiriz. Sadece hükümetin belirleyeceği bir yeni anayasanın Türkiye’ye hizmet etmeyeceği, faydalı olmayacağı kanaatini taşıyoruz. Elbette ki bütün muhalefet partilerinin görüşlerinin alınması gerekmektedir, bu önemlidir. Ancak STK’lar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bu meseleye katmakta fayda vardır. 

 

17 Şubat’ta Gelecek Partisi ile görüşeceğiz

 

SORU: İyi Parti ve Gelecek Partisi ile bir görüşme olacak mı?

 

Ayın 17’sinde Gelecek Partisi ile Sayın Mithat Sancar görüşecek. İyi Parti ile randevu alacağız. Önümüzdeki günlerde bunu da sizlerle paylaşırız.