Siyaset
Giriş Tarihi : 27-06-2016 12:18   Güncelleme : 27-06-2016 12:18
Abone ol

''Devrim Şehidi Kubilay'ı anma törenleri uydurma bahanelerle engelleniyor''

CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, tarihe Menemen olayı olarak geçen gerici ayaklanmada şehit edilen öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın mezun olduğu okulda her yıl yapılan anma törenlerinin iptal edilmesini Meclis’e taşımıştı. CHP'li Altaca Kayışoğlu, kendilerine verilen yanıttan Kubilay'ı anma törenlerinin uydurma bahanelerle engellendiğini anladıklarını belirtti.

''Devrim Şehidi Kubilay'ı anma törenleri uydurma bahanelerle engelleniyor''

Nurhayat Altaca Kayışoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Muallim Mektebi olarak bilinen Mehmet Çelebi Lisesi’ni bitiren Devrim Şehidi Kubilay’ın mezun olduğu okulda her yıl anıldığını hatırlatarak, “2015’te bu törenlere izin verilmediğini iptal edildiğini belirtti

Kubilay’ı anma etkinliklerinden neden rahatsızlık duyulduğunu elbette bizler biliyoruz diyen Kayışoğlu, iptal gerekçelerini açıkça ifade etmediklerini görüyoruz açıklamasında bulundu.

Okul bahçesinde düzenlenen törene izin vermeyenlerden sağlıklı bir bilgi alınamadığı için konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımak zorunda kaldıklarının altını çizen Altaca Kayışoğlu,  ''23 Aralık 2015 tarihinde yaşanan bu skandalı bir gün sonra Meclis’e taşıdık ancak yanıtını yeni aldık '' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru önergemize verdiği yanıtta anma töreninden bir rahatsızlık duyulmadığı, aksine bir başvuru olmadığı için etkinliğe izin verilmediği belirtiliyor şeklinde konuşan Altaca Kayışoğlu, ''Biz biliyoruz ki, böyle bir başvuru var. Ancak, görülen o ki bürokrasi, Milli Eğitim Bakanlığı’na ya doğru bilgi aktarmıyor ya da devlet, göz göre yalan söylüyor” açıklamasında bulundu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun konuyla ilgili açıklamasının devamı şu şekilde:

''Bursa’da eski adıyla Muallim Mektebi olarak bilinen Çelebi Mehmet Lisesi’nde yapılan Devrim Şehidi Kubilay’ı anma programı bu yıl neden yapılmamıştır?

Bu soruya gelen yanıt; başvuru olmadığı için izin verilmediği yönünde.

Ama başvuru var.

İkincisi bu karar kime ait?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen yanıt Bursa Valiliği’ni işaret ediyor.

Üçüncü soru ise böyle bir anma töreni kimleri rahatsız etmektedir?

Yanıtta, böyle törenlerden rahatsızlık duyulmadığı belirtiliyor.

Mademki rahatsızlık duyulmuyor, öyleyse her yıl yapıldığı herkesçe bilinen böyle bir tören için varsayalım ki başvuru yapılmadı; bir rahatsızlık söz konusu değilse buna rağmen neden izin verilmedi?''