Siyaset
Giriş Tarihi : 10-01-2017 16:21   Güncelleme : 10-01-2017 16:25
Abone ol

Didem Engin'den Çalışan Gazeteciler Günü konuşması

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, "Ülkemizde 146 tutuklu gazeteci var, dünyada ise toplam 348. Eğer bir ülkede tutuklu gazetecilerin sayısı dünyadaki tutuklu gazetecilerin neredeyse yarısına ulaşmışsa, bu ülkenin bir vatandaşı olarak bundan ancak utanç duyulur" diyerek ülkemizde gazetecilerin içinde bulunduğu baskı ve sansür ortamına değindi.

Didem Engin'den Çalışan Gazeteciler Günü konuşması

"Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ama biz ülkemizde “çalışamayan gazetecileri” konuşuyoruz" diyen Didem ENGİN, Türkiye'nin uluslararası raporlarda 'basını özgür olmayan ülkeler' sınıfında gösterildiğini hatırlatarak "Ne yazık ki ülkemiz tutuklamalar, gözaltılar, baskı, sansür, otosansür, sosyal medyaya erişim kısıtlamaları ile dünyada adını duyurmaya devam ediyor" dedi.

 

Ülkemizde 146 tutuklu gazetecinin bulunduğunu hatırlatan Didem ENGİN, bu sayının dünya genelinde 348 olduğunu söyleyerek "Eğer bir ülkede tutuklu gazetecilerin sayısı dünyadaki tutuklu gazetecilerin neredeyse yarısına ulaşmışsa, bu ülkenin bir vatandaşı olarak bundan ancak utanç duyulur" dedi.


"Onbinden fazla gazeteci işsiz. Çalışabilenler ise, işten atılma endişesiyle emek veriyor, özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyorlar" diyen Didem ENGİN, "Tarafsız gazetecilik yaptıkları için tutuklu bulunan basın emekçilerimizi selamlıyor,  halkımızı bilgilendirmek adına çabaları için teşekkürlerimi sunuyorum" sözleri ile konuşmasını tamamladı.​