Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 10-03-2017 18:51   Güncelleme : 10-03-2017 18:51

Didim Belediyesi geçmişe sahip çıkıyor

Didim Belediyesi, kentin ilk yerleşim yeri olan Hisar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 2 katlı tarihi evi restore edip hem müze hem de tanıtım ofisi olarak kullanıma açacak.

 Didim Belediyesi geçmişe sahip çıkıyor

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, ilçedeki kültürel çalışma anlamında bir takım adımlar atacaklarını açıkladı. Kentin ilk yerleşim yeri olan ve Rumlar zamanında kalma bir çok evin bulunduğu Hisar Mahallesinde belediyeye ait 2 katkı bir binanın restorasyonu için firma ile anlaştıklarını ve Aydın Valiliğinden 90 bin TL’lik destek aldıklarını söyleyen Başkan Atabay “2 katlı bir o bölgede tek; burayı güzel bir şekilde restorasyon yaptırıp bir katını müze bir katını da tanıtım ofisi gibi açma fikrimiz var. Burada bir mübadil müzesi açıp, Didim’in geçmişini yerli ve yabancı turistlere anlatacağız” dedi.

Mahalle bulunan ve Rumlar zamanında Hastane olarak kullanılan Tapınağın yan kısmındaki yeri de Alman Kazı heyetinden istediklerini ve Kazı heyetinin de buna olumlu yazıyla cevap verdiğini belirterek “Ne yazık ki kazı evinden yeri aldık ama Bakanlık izin vermedi. Bu kez Ditab üzerinden Bakanlığa yerin verilmesi noktasında yazı yazdık. Bu konudaki takiplerimiz sürüyor ve inşallah bu kez sevindirici haber alabiliriz. Bu yeri de belediyemize kazandırırsak farklı bir projeyle kullanıma açmayı planlıyoruz” dedi.

AdminAdmin