Sağlık
Giriş Tarihi : 25-09-2017 12:55   Güncelleme : 25-09-2017 12:55
Abone ol

Diyabet “Demir Adam” olmaya engel değil!

Diyabetli amatör sporcu Egemen Erden, 30 Eylül’de Barcelona’da yapılacak Iron Man (Demir Adam) yarışmasına katılacak.

Diyabet “Demir Adam” olmaya engel değil!

Diyabetli sporcu Egemen Erden, Türk Diyabet Cemiyeti’nin desteğiyle, 30 Eylül’de Barcelona’da yapılacak olan Iron Man yarışına katılarak diyabet hastalığı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

 

3.8 km’lik yüzme ile başlayıp 180 km’lik bisiklet parkuru ve 42 km tam maratonla biten bir dayanıklılık yarışı olan Iron Man, 30 Eylül 2017’de sabah saatlerinde başlayacak ve aynı günün gecesinde bitecek. Iron Man (Demir Adam) unvanını almak için yarışmacıların 16 saatte parkurları tamamlamaları gerekiyor.

 

Fiziksel olduğu kadar psikolojik dayanıklılığın sınırlarını da zorlayan ancak temposu yüksek olmayan yarışmada, Erden durup şekerini kontrol edecek ve gerekirse insülin enjeksiyonu yapacak.

 

Diyabetli bir birey olarak spor yapmanın kendisini tanımak, bedenini dinlemek ve daha iyisini başarmak için bir motivasyon kaynağı olduğunu belirten Egemen Erden, “İnsanlar aslında gerçek mutluluğu karşılarına çıkan sorunları çözdükçe, engelleri aştıkça yaşıyorlar. Ben de diyabet sorununu kendimce çözerek, yarattığı sanıldığı engelleri her gün yıkarak mutluluğu kendi adıma mümkün olduğu kadar kalıcı kılmayı öğrendim. Iron Man unvanını da diyabetle ilgili yanlış algıları kırmak, engellerin sadece zihnimizde olduğunu göstermek için istiyorum” diyerek diyabetli bireylerin kendilerine koyacakları daha mütevazı hedeflere kolaylıkla ulaşabilecekleri mesajını veriyor.

 

Bir finans kuruluşunda üst düzey yönetici, evli ve bir kız çocuğu babasıolan ve diyabetle 29 yaşında tanışan Erden, daha önce de Paris ve Barcelona’da 2 tam maratona, Antalya ve Norveç’te 2 yarı Iron Man yarışına katıldı. Erden’itüm bu yarışlara bir tip 1 diyabetli olarak40 yaşından sonra katılması onu diğer yarışmacılardan farklı kılıyor. Sağlıklı bir diyabetli olarak yaşamını sürdürmek için spor ve beslenmeyi hayatının önemli bir parçası haline getiren Erden, özellikle beslenme konusunda özenli araştırmalar yaparak hem diyabetini iyi yönetebilmek hem de spor yapmaya devam etmek için beslenmesine çok dikkat ediyor.