Gündem
Giriş Tarihi : 14-09-2021 09:40   Güncelleme : 14-09-2021 09:40

Diyanet'ten programlara 1 milyon lira! Prodüktör alınacak

Ali Erbaş’ın başında olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı 30 yeni personel alımı için harekete geçti.

Diyanet'ten programlara 1 milyon lira! Prodüktör alınacak

Dev bütçesi ve bütçe harcamalarıyla tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 yeni personel alımı için harekete geçti.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamaları, yürütülen faaliyetleri ile iktidarın propaganda aparatına dönüşen kurumun Resmi Gazete’de yayımlanan ilanında, başvuran 90 kişinin mülakata alınacağı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatı’nda görevlendirilecek kişilerin arasında prodüktör, yönetmen ve spikerlerin olacağı bildirildi.

DİYANET SEKİZ PRODÜKTÖR ALACAK

Diyanet, kameraman, prodüktör, spiker, montajcı, yönetmen, ses kayıtçı ve ışıkçı alacak. Personel alım ilanına KPSS 2020’den en az 60 puana sahip olanlar başvurabilecek. Sunuculuk ve spikerliğe başvurmak isteyenlere MEB onaylı 80 saatlik sunuculuk ve spikerlik kursu şartı koşuldu.

İlana 24 Eylül’e kadar başvurulabilecek. Ön başvuru için ise adres, il ya da ilçe müftülükleri olacak. İlana başvuran aday sayısının üç katı kadar aday, sözlü sınava çağrılacak. Sözlü sınavda 70 puanlık, “Mesleki beceri”, 15 puanlık, Genel kültür ve bilimsel teknolojik gelişmelere açıklık”, 15 puanlık, “İfade, muhakeme gücü, temsil ve ikna yeteneği” incelenecek.

PROGRAMLARA 1 MİLYON TL

Kadrosuna prodüktör, yönetmen ve kameraman katmak için harekete geçen Diyanet, Ramazan ayında Dolmabahçe Camii önüne bağlanan tekneden yaptığı, “İftarı Beklerken” canlı yayını için 485 bin TL harcadı. Ayasofya’dan yapılan, “Sahur Bereketi” adlı programın canlı yayın ihalesinin maliyeti ise 635 bin TL oldu.

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün, siyasal figür haline dönen Erbaş’ın Diyarbakır’da katıldığı bir programda telefonla arayarak yurttaşlara hitap etti. Başkanlığı üzerinde ‘spekülatif olayların’ cereyan ettiğini iddia eden Erdoğan, "Tabii ki bu olaylar beni de ciddi manada üzüyor. Fakat sizlerin birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik içerisinde duruşunuz inanıyorum ki o grupların, arzuları istikametinde devamına inşallah fırsat vermeyecektir" dedi.

Ali Erbaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, "Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar tutmadı" ifadelerini kullandı.

***

Diyanet’ten ‘açık büfe’ fetvası: Aşırıya kaçmadan almak helal

Diyanet İşleri Başkanlığı, açık büfe için, “Yüce Allah’ın kendisine mali yönden geniş imkân verdiği kimselerin, otellerdeki açık büfelerden, yenmesi ve içilmesi dinen helal olan şeylerden çeşit çeşit, aşırıya kaçmadan almaları helaldir ve israf sayılmaz” fetvası verdi.

 

ANKA’nın haberine göre, Ankara ve İstanbul’da 3 ayrı misafirhanesi olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yerlerde açık büfe kahvaltı da veriyor. Bu misafirhanelerde standart kahvaltı 30 lira, açık büfe kahvaltı için 40 lira isteniyor. Diyanet, en son ‘Meal Yazım Stratejileri Çalıştayı’nı 5 yıldızlı Metropolitan Otel’de açık büfe yemek eşliğinde gerçekleştirmişti.

 gercekgundem.com

AdminAdmin