Siyaset
Giriş Tarihi : 20-05-2016 11:02   Güncelleme : 20-05-2016 11:19

Dokunulmazlık görüşmeleri Meclis Başkanı kriziyle başladı

TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlık teklifinin ikinci görüşmeleri başladı. Görüşmede partilerin grup başkan vekilleri söz aldı ve sözleriyle Anayasa'ya darbe teşebbüsünde bulunan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın bu oturumu yönetemeyeceğini savundu.

Dokunulmazlık görüşmeleri Meclis Başkanı kriziyle başladı

Milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılması teklifinin ikinci görüşmeleri başladı. Oturumun başlamasıyla birlikte siyasi parti grup başkan vekilleri söz aldı. CHP ve HDP sıraları  Anayasa'ya karşı suç işlediği ve laiklik karşıtı söylemleri nedeniyle Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın bu oturumu yönetemeyeceği vurguladı.

''BİZ BU OTURUMU SİZİN YÖNETMENİZİ UYGUN BULMUYORUZ''

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök partisi adına söz aldı. Sözlerine tüm Türkiye'nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başlayan Gök, Türkiye'nin laiklikten uzak Ortadoğu'da laik yönetimiyle bir yıldız gibi parladığını belirtti.  Anayasada da koruma altına alınmış olan laikliğe herkesin bağlı olmak zorunda olduğunun altını çizen Gök, laiklik ve çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak Türkiye'nin ana eksenidir. dedi. Son günlerde basına yansıyan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik hakkındaki söylemlerine de değinen Gök, Meclis Başkanı'na seslenerek: ''Laiklik hakkındaki açıklamalarınIzla ne demek istediniz? Eğer gerçekten kastettiğiniz laikliğin kaldırılması ise derhal özür dilemelisiniz. Sözleriniz çarpıtıldıysa ne demek istediğiniz açık açık söyleyin. Bizler, sizin laikliğe aykırı söylemleriniz nedeniyle bu oturumu yönetmenizi uygun bulmuyoruz. Anayasaya aykırı açıklamalarınız hakkınızda fezleke çıkmaması nedeniyle dokunulmazlık teklifi görüşmelerini siz yönetemezsiniz'' dedi.

MECLİS BAŞKANI: ''SÖZLERİM ÇARPITILDI''

CHP Grup Başkanvekili Gök'ün ''Oturumu sizin yönetmenizi uygun bulmuyoruz'' açıklamalarına cevap veren Meclis Başkanı Kahraman, sözlerinin yanlış aksettirildiğini söyledi. Gök'ün ayağa kalkarak: ''Sayın Meclis Başkanı siz Anayasa'ya ve Anayasa'da teminat altına alınan laikliğe bağlı olduğunuzu açık açık söyleyebilir misiniz'' dedi. Bu sözlere karşılık Kahraman: ''Anayasa'yı gayet iyi biliyorum, sözlerim çarpıtıldı'' dedi.

''SİZİN ANAYASA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİZ DARBE TEKLİFİDİR''

Genel Kurul'da söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Tüm Türkiye'nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında: ''Bu ülke Samsun'dan başlayıp Amasya, Sivas Kongreleri ile bir arada yaşama ruhunu tüm dünyaya 97 yıl önce gösterdi'' dedi. Gençliğin politik özden uzaklaştırılıp apolitik hatta savrulduğunu söyleyen Baluken bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Baluken'de Meclis Başkanı Kahraman'ın laiklik söylemlerine değinerek: ''Sizin Anayasa değişiklif teklifiniz açık açık darbe teşebbüsüdür. Söylemleriniz ile Anayasa'yı ihlal ettiğiniz için siz bu oturumu yönetemezsiniz'' dedi.

AdminAdmin