Dünya
Giriş Tarihi : 17-03-2021 21:41   Güncelleme : 17-03-2021 21:41
Abone ol

DSÖ, AstraZeneca aşısının kullanılmasına yönelik tavsiyesini yineledi

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ), birçok ülke tarafından askıya alınan AstraZeneca aşısının uygulanmasının devam etmesini tavsiye etti.

DSÖ, AstraZeneca aşısının kullanılmasına yönelik tavsiyesini yineledi

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, ‘’Şu an için AstraZeneca aşısının faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğu inancını düşünüyor ve bu aşının uygulanmasının  devam etmesini tavsiye ediyoruz.’’ denildi.

Avrupa İlaç Ajansı’yla (EMA) sürekli temas halinde olunduğu vurgulanan açıklamada, DSÖ’nün aşı güvenliği ile ilgili Küresel Tavsiye Komitesi'nin AstraZeneca ile ilgili araştırmalarını sürdürdüğü gözden geçirme tamamlanınca bunun kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Öte yandan, AstraZeneca ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarını yarın açıklaması beklenene EMA'nın Direktörü Emer Cooke da aşıyla ilgili şimdilik bir sorun görünmediğini bildirmişti.

Kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesiyle aralarında Almanya, Fransa, İtalya, Danimarka, Avusturya, Hollanda ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 20'den fazla ülke, Oxford Üniversitesi ile İngiliz-İsveç ortaklı ilaç şirketi AstraZeneca’nın ürettiği corona virüsü aşısının kullanımını askıya aldı.

Anas Bizim