Sağlık
Giriş Tarihi : 28-05-2016 13:31   Güncelleme : 29-05-2016 14:21
Abone ol

DSÖ, Zika virüsünün Olimpiyatlar'a engel olmayacağını duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Zika virüsünün 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın Rio de Janeiro'da düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyatları'na engel olmayacağını duyurdu. DSÖ, virüs nedeniyle olimpiyatların ertelenmesi yönündeki çağrıları reddetti.

DSÖ, Zika virüsünün Olimpiyatlar'a engel olmayacağını duyurdu

 Dünya Sağlık örgütü, olimpiyat oyunlarının Zika virüsünün yayılmasına etki etmeyeceğini bildirdi. Dünyanın önde gelen yaklaşık 150 bilim insanı, örgüte gönderdikleri mektupta, olimpiyatların başka bir yere taşınması ya da ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

Zika virüsü hamile kadınlara bulaştığında bebeklerin kafa deformasyonuyla doğmasına yol açıyor. 
Öldürücü olabilen virüs nörolojik hastalığa neden yol açıyor. Sivrisineklerle yayılan hastalık bir yıl önce Brezilya'da ortaya çıkmıştı. Virüs çoğu Afrika'dan olmak üzere 60'a yakın ülkede etkisini gösteriyor. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi de Zika nedeniyle oyunların ertelenmesi ya da başka bir yerde yapılmasına gerek olmadığını bildirmişti. 

İlk olarak 1947'de Uganda'nın Zika Ormanı'nda yaşayan maymunlarda görülen virüs; baş dönmesi, ağrılar, ateş, gözlerde yanma, eklem ağrıları ve deri döküntüsü gibi belirtilere ortaya çıkıyor. Zika virüsü, 1954 yılında Nijerya'da ilk olarak insanlarda da görüldü. 

CİHAN