Siyaset
Giriş Tarihi : 21-06-2016 22:49   Güncelleme : 21-06-2016 22:55
Abone ol

DSP il başkanlarından deklarasyon

Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanları, Genel Merkez binasında toplantı düzenledi. Genel Başkan Önder Aksakal başkanlığında düzenlenen toplantıda ülkede yaşanan iç ve dış gelişmelerin değerlendirilmesi yapılırken, örgüt çalışmaları hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca 10. Olağan Kurultay çalışmalarının planlaması üzerinde çalışıldı.

DSP il başkanlarından deklarasyon

Toplantının açılış konuşmasını yapan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, cumhuriyet tarihi boyunca eşi benzeri görülmemiş edilgen bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Devletin başında, seçildikleri ve üzerine sadakat yemini ettikleri Anayasayı tanımayan bir Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Laiklik ilkesinin Anayasadan çıkarılması arzusunda olan bir TBMM Başkanı bulunduğunu belirten Aksakal, ''Toprakları şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanın insanları etnik kimlikleri ve inanç değerleri itibariyle ayrıştırılıyor, toplum birbirine düşürülüyor, yurttaşlar inanan-inanmayan diye kategorize edilerek, işyerleri basılıyor, talan ediliyor, tartaklanıyor. Bütün bunlar da sözde 'dindarlık' adı altında yapılıyor. Bu tehlikeli bir gidiştir. Bu filmi biz daha önce de yaşamıştık'' dedi.

'İLK SEÇİMDE DSP'Yİ MUTLAKA İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ''

Türkiye’nin büyük bir badirenin içinde bulunduğunu, toplumun gerek iktidar partisinden, gerekse Meclis'teki muhalefet partilerinden tamamen umutlarını yitirdiklerini, bir çıkış yolu aradıklarını, parlamentodaki partilerin tümünün içinde kargaşa olduğunu söyleyen Aksakal,  konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bugün iktidar partisi bir bölünmenin eşiğinde. İktidar baskısıyla bu durumları toplumdan gizleniyor. Ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partilerinin durumu da farklı değil. Hemen hepsi iç kargaşa yaşıyorlar. Halkın siyasete güveni tamamen yok olmuş durumda. Tutunacak dal arıyorlar. Yeni parti kurma gayretleri halktan destek görmüyor. Mevcut partiler içinde ise tutarlı, düzgün ve devlet tecrübesi olan tek parti Demokratik Sol Parti olarak öne çıkıyor. Biz DSP olarak bu arayışa cevap verebilecek bir teşkilat yapısıyla öne çıkıyoruz. Demokratik Sol Parti toplumun bütünü tarafından beğenilen, takdir edilen ve kabul gören bir partidir. Çalışacağız ve ilk seçimde DSP’yi mutlaka iktidara taşıyacağız'' dedi.

''BİR ÇOK KESİMDEN DSP'YE KATILIM TALEBİ GELİYOR''

20. ve 21. Dönem Ankara Milletvekili olan Devlet eski bakanlarından Aydın Tümen  ve Birleşik Tarım ve Orman İş Sendikası Genel Başkanı Ayvaz Şeker’e Demokratik Sol Parti’ye katılmaları sebebiyle rozet takan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, DSP’ye ilginin giderek arttığı bu dönemde artık katılımların da gerçekleşmeye başladığını, bir çok kesimden DSP’ye katılma talebi geldiğini, önümüzdeki günlerde bu konuda önemli gelişmelerin yaşanacağını belirterek, ''DSP’nin 10. Olağan Kurultayı, yeniden iktidarın başlangıç noktası olacak. Atatürk ilkelerine ve laik Cumhuriyete inanmış güçlü bir kadroyla Türkiye’yi yönetmeye, devleti ve milleti içine düşürüldüğü bu bataktan kurtarmaya kararlıdır'' dedi.

TOPLANTI SONRASI DEKLARASYON YAYINLANDI

DSP İl Başkanları Toplantı sonrası bir de deklarasyon yayınladı. Deklarasyon’da şu görüşlere yer verildi: 

''AKP ve meclisteki partilerin ülkemizi kaosa sürüklediği bu günlerde bizler; Atatürk İlke ve Devrimlerine, Laik Cumhuriyete, Tam  Bağımsızlık İdealine, Üretim Ekonomisine ve Üniter Devlet Yapısına bağlı DSP İl Başkanları olarak, Bülent Ecevit’in yolunda Genel Başkanımız Önder Aksakal liderliğinde, bu değerlere inanan tüm yurttaşlarımızı Demokratik Sol Parti saflarında mücadeleye davet ediyoruz.''