Siyaset
Giriş Tarihi : 20-06-2019 13:34
Abone ol

Dünya Mülteciler Gününde Kara Tablo: Türkiye'de Haftada 103 Sığınmacı Çocuk Suça Sürüklendi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Ülkelerindeki çatışma, baskı ve savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye gelen değişik milletlerden sığınmacıların sosyal, siyasal ve ekonomik istismara açık hale geldiklerini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Türkiye’de geçici ikamet etmek zorunda kalan sığınmacılar arasında en dezavantajlı grupları kadın ve çocukların oluşturduğunu söyledi.

Dünya Mülteciler Gününde Kara Tablo: Türkiye'de Haftada 103 Sığınmacı Çocuk Suça Sürüklendi

Savaştan, şiddetten, istismardan kaçan çocukların Türkiye'de hem suçun mağduru hem de suçun faili haline dönüştüğünü belirten CHP'li İlgezdi, "tıpkı kendi çocuklarımız gibi ülkemize sığınan yabancı uyruklu çocukları da şiddetin ve suçun öznesi olmaktan koruyamıyoruz." dedi.

 

İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de suç mağduru olan yabancı uyruklu çocuk sayısında yüzde 382 artış olduğunun altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi,  Türkiye’de 2014-2017 yılları arasında yabancı uyruklu 3.091 çocuğun  cinsel saldırıya uğradığını, cinsel istismara uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısında yüzde 736 artış yaşandığını açıkladı.

 

Suriye'den Türkiye’ye büyük göçün başladığı 2011 yılından itibaren, suça sürüklenen yabancı uyruklu çocuk sayısının sürekli arttığını anımsatan İlgezdi, "suç işlediği gerekçesiyle güvenlik birimlerine getirilen yabancı uyruklu çocuk sayısında yüzde 4296 artış yaşandı. 2011-2017 yılları arasında 37.503 yabancı uyruklu çocuk hakkında suç işlediği gerekçesiyle işlem yapıldı. Başka bir ifadeyle geçtiğimiz 7 senede haftada 103 çocuk suça sürüklendi." dedi.

 

Sığınmacı çocukların insan kaçakçılarının da hedefinde olduğunu vurgulayan İlgezdi, yabancı uyruklu çocukların en fazla yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalışırken yakalandıklarını, 2011-2017 yılları arasında kaçak yollardan yurda girmeye çalışan çocuk sayısında yüzde 8294 artış yaşandığını, suça sürüklenen yabancı uyruklu çocukların yüzde 77’sini kaçak yollardan Türkiye’ye girmeye çalışan çocukların oluşturduğunu açıkladı.

 

Türkiye'deki hakim siyasi söylemin sığınmacıları olumsuz etkilediğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, "Türkiye’de giderek kökleşen kutuplaşma siyaseti, beraberinde nefret söylemi ve ayrımcılığı da getiriyor. Nefret söylemi ve ayrımcılık sadece yabancı uyruklu çocukları değil, bugün Türkiye’de yaşayan herkesi tehdit ediyor. Salgın hastalık gibi toplumun bütün hücrelerine yayılma eğiliminde olan bu ayrımcı siyasetle mücadelenin yolu, demokratik kanalları işletmekten, hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri Türkiye’de yaşayan yerli yabancı fark etmeksizin tüm yurttaşlarımız için kaldırmaktan geçiyor." ifadelerini kullandı.

 

TBMM çatısı altında daimi bir “Göç ve Entegrasyon Komisyonu” kurularak, kördüğüm haline dönüşen sığınmacı sorununun çözümüne yönelik yol haritası çıkarılmasını öneren CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, "Ön yargıları bertaraf etmenin yegâne yolu budur. Ancak bu yolla sığınmacıların istismar edilmesi önlenebilir, yardımların iktidar güdümündeki Vakıflar ve dernekler eliyle yapılmasının önüne geçilebilir." değerlendirmesinde bulundu.