Spor
Giriş Tarihi : 21-03-2016 13:45   Güncelleme : 21-03-2016 13:45

Dünyanın en zorlu maratonunda Romen sporcu birinci geldi

BÜKREŞ - Kutup Dairesi'nde yapılan 6633 ultra maratonunda Tiberiu Ușeriu isimli Romen maratoncu birinci oldu

Dünyanın en zorlu maratonunda Romen sporcu birinci geldi
BÜKREŞ - Kutup Dairesi'nde yapılan 6633 ultra maratonunda Tiberiu Ușeriu isimli Romen maratoncu birinci oldu.

Dünyanın en zorlu maratonu olarak gösterilen 66' 33'' kutup dairesi Maratonu'nda Romen isim Tiberiu Ușeriu birinciliğe ismini yazdırdı. Arctic 6633 Ultra Maratonu geçtiğimiz cumartesi günü Kanada'nın Tuktoyaktuk mezrasında sona erdi. Kutup maratonunda ilk defa bir Romen sporcu birinci oldu.

Bu sene 12 kişinin katıldığı dünyanın en zorlu maratonlarından olan Arctic 6633 Ultra Maratonu'nda 3 Romen maratoncu bitiş çizgisini görmeyi başardı. Vlad Tănase ve Andrei Roșu isimli sporcuların 3. geldikleri maratonda Tiberiu Ușeriu birinciliği aldı. Bir hafta süren 566 km'lik uzunluğa sahip maratonda yarışmacılar kutup dairesi üzerindeki farklı bölgelerde belirlenen 7 farklı parkurda fiziki ve psikolojik sınırlarını zorladılar.

Maratonda birinci olan Tiberiu Ușeriu birinci olabilmek için Moldova sınırındaki Bargau dağlarında antrenman yaptığını, kutup soğuklarına dayanabilmek için geceleri dışarıda uyuduğunu ve buzlu su ile yıkandığını belirtti. Maratoncunun bu zaferi sonrası Cumhurbaşkanı Klaus İohannis de facebook hesabından sporcuyu tebrik etti.

Arctic 6633 Ultra Maratonu 2007 yılından bu yana her yıl yapılıyor. Bugüne kadar 200 sporcunun katıldığı maratonda tüm etapları tamamlayıp bitiş çizgisini gören sadece 19 sporcu oldu.
Cihan
AdminAdmin