Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 23-03-2021 21:07   Güncelleme : 23-03-2021 21:07
Abone ol

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 'Şantaj ve darp' iddialarından rahatsız

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ''müşteki sanık'' olarak yargılandığı dava ile ilgili asılsız haberler yapıldığını savunarak, hukuki girişimde bulunacağını bildirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 'Şantaj ve darp' iddialarından rahatsız

Gürkan, partisinin il merkezinde, CHP il Başkanı Fevzi Pekcanlı'nın da katıldığı basın toplantısında, ''Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, birden fazla kişi tarafından gece vakti birlikte yağma, nitelikli cinsel saldırı'' suçlarıyla açılan dava ile ilgili açıklamalarda bulundu.

''Müşteki sanık'' olarak yargılandığı dava ile ilgili gerçekle ilgisi olmayan haberler yapıldığını savunan Gürkan, Pazar günü bir TV kanalda Edirne Adliyesi önünden davayla ilgili canlı yayın yapıldığını belirterek, asılsız haber yapan gazete ve televizyon kanallarına dava açacağını bildirdi.

Gürkan, Bulgaristan'da kaçak olarak bulunduğunu iddia ettiği ve kendisiyle ilgili suçlamaları nedeniyle dava açılan kişinin (Şükrü Benli) canlı yayına bağlanarak, söylediklerine itibar edilmesini de eleştirerek, şunları söyledi:

''Canlı yayını izleyenler sanki ilk defa dava açılmış, olağanüstü bir şey olmuş sanacak. Dava iki yıldır devam ediyor. Akıllara sığmayacak, komediyi aşan, kendilerini mahkeme yerine koyan, sözüm ona gazeteciler tarafından bir dram yaratılmaya çalışılıyor. Bulgaristan'da kaçak olarak yaşayan ve kendisinden başka kimsenin gazeteci demediği bir şahıs canlı yayına bağlanarak bir takım iftira ve yalanlarla ilgi çekmeye çalışıyor. Bu kişi, hakkında çocuğun cinsel istismarı suçundan dava açılmış ve hüküm giymiş bir şahıstır. Bu kişi hakkında 80'den fazla soruşturma dosyası, 5'ten fazla da kesinleşmiş mahkumiyet cezası bulunmaktadır. Açık cezaevinden başka bir suçtan yattığı sırada, izne çıktığı sırada Bulgaristan'a kaçmıştır. Orada da kaçak olarak yaşayan bir kişidir.''

Halen yurt dışında yaşadığı belirtilen ve kendisi ile ilgili suçlamaları dolayısıyla dava açılan Şükrü Benli'yi Türkiye'ye gelerek, hakim karşısına çıkmaya çağıran Gürkan, ''Bu kişinin ya Türkiye'ye gelmesi ya da polisler aracılığıyla adalete teslim edilmesi gerekir. Gelsin iddialarını ispatlasın'' dedi.

Olay

Edirne’de, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak yaymak” suçlamasıyla tutuklanan Şükrü Benli,  tahliye olmasından sonra Bulgaristan’a gittiği ortaya çıkmıştı. Benli, Bulgaristan'da bulunduğu yerden kaçırılarak, işkence edilip, darp edildiği iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Bu olayın ''azmettiricisi'' olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı göstermişti.

Olayla ilgili açılan davada O. K., Ş. G. ve S. A. tutuklanmış, S.Y.’nin ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Gürkan ise 75 bin lira kefalet ödeyerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Aralık ayındaki 5’inci duruşmasında 21 ay cezaevinde kalan ve işkence yaptığı öne sürülen sanıklar O. K., Ş. G. ve S. A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Davanın 6. duruşması 24 Mayıs 2021 tarihinde olacak.

Benli, sosyal medyadan cevap verdi

Bu arada, Edirne Belediye Başkanı Gürkan’ın basın toplantısı sosyal medya üzerinden canlı yayınlandı. Yayını izlediğini ifade eden Şükrü Benli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gürkan'ın doğruları söylemediğini iddia etti.

Benli, ''Biraz önce basın toplantısı yaptı. Kendi suçlarını örtmeye çalıştı. Toplantının tek konusu tabi ki bendim. Her zaman yaptığı gibi, bir anlamda kendi suçlarını örtmek için; benimle ilgili bir sürü yalan-dolan üzerine kurulan senaryolar üretti. 15 Temmuz ETÖ darbe girişimine sevinen ve kadeh kaldıran kişi kendisi değilmiş gibi bana çamurlar atmaya yeltendi. Darbeye kadeh kaldırma ve işkence gibi gerçeklerin hiç bir şekilde balçıkla sıvanmayacağının farkında değil'' dedi

Ajans Bizim