Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 24-03-2017 13:29   Güncelleme : 24-03-2017 13:29
Abone ol

Edirne Kent Belleği Müzesi’ne Edirnelilerden Destek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden biri olan ‘Edirne Kent Belleği Müzesi’ne, Başkan Gürkan’ın çağrısı üzerine Edirnelilerden destek geldi. Birçok isim aile yadigarları eşyalarını Edirne Kent Belleği Müzesi’ne hibe etmeye başladı. Hibe edilenlerin arasında 1933 yılına ait piyango bileti, fotoğraf makineleri, tarım aletleri, mutfak eşyaları ve bir tarihi belge niteliğini taşıyan belgeler, fotoğraflar yer aldı

Edirne Kent Belleği Müzesi’ne Edirnelilerden Destek

Edirne Belediyesi’nin kenti taçlandıracak, geçmişten geleceğe ışık tutacak olan tarihi projesi sona yaklaştı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ‘aile yadigarları eşyaları müzeye hibe edebilirsiniz’ çağrısına Edirneliler sesiz kalmadı. Eski Edirne Belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay, Edirne’nin en büyük kazanımlarından biri olan Tayyip Yılmaz, Aynur Özdoğan, Cengiz Bulut, Faruk Etker, Salih Karavit, Ali Ürgen ve Tufan Baş; kentin tarihine ışık tutacak çok değerleri eşyaları, fotoğrafları ve belgeleri Edirne Kent Belleği Müzesi’ne hibe etti.

                Gürkan, Edirne’nin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ve kente kültürel anlamda önemli bir değer katacak olan Edirne Kent Belleği Müzesi’ne duyarsız kalmayarak, ailelerinden kalan hatıraları, tarihi belgeleri; Edirneliler için, kültürel birliktelik için hibe eden İbrahim Ay, Tayyip Yılmaz, Aynur Özdoğan, Cengiz Bulut, Faruk Etker, Salih Karavit, Ali Ürgen, Tufan Baş’a teşekkür etti.

                EDİRNE KENDİ DEĞERLERİYLE YENİDEN BULUŞACAK

                Edirne Kent Belleği Müzesi’nin, Edirne’nin duyarlı vatandaşları ile büyüyeceğini ifade eden Gürkan, “Müzemizde bilgilendirme panoları, belge, obje ve dijital sunumlar ile yani kendi tarihi değerleriyle yer alacak. Projemiz tamamlandığında, şehrimiz kültürel kimliğine yaraşır bir müze kazanacak.” dedi.

Edirne Halkı’na bir kez daha seslenen Gürkan, “Edirne’ye kentin geçmişteki izlerini bugünlere taşıyan bir müze kazandırıyoruz. Kısa bir süre sonra Edirne Kent Belleği Müzesi’ni hizmete alacağız. Müzede Edirne’de ilk çağlardan başlayarak, Traklar, Odrisler, Doğum Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tümünü kronolojik sırayla yer vereceğiz. Edirne’nin öne çıkan unsurlarını; gastronomi, matbaa, Fatih Sultan Mehmet ve Cumhuriyet Dönemi’nde yapılanları bilgi, belge, fotoğraf, video ve maketlerle müzemizi donatıyoruz. Ancak burada halkımızın da desteğini istiyoruz. Kent Belleği Müzesi’ koleksiyonuna kazandırmak amacıyla gönüllü olarak aile yadigarı eşyaları, belge ve fotoğraf gibi materyalleri hibe etmek isteyen vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Katkı yapmak isteyenlerin Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne hibe etmek istedikleri materyalleri tutanakla teslim edebilir” şeklinde konuştu.

Gürkan,  ayrıca müze ile ilgili bir WEB sitesinin hazırlandığını bu sitede, müze koleksiyonu ve Edirne ile ilgili tüm bilgi, belge ve dokümanların dijital olarak yer alacağını ifade etti.