Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 21-03-2017 15:33   Güncelleme : 21-03-2017 15:33
Abone ol

Edirne’nin Ekonomisi Değerlendirildi

NTV’de yayınlanan ‘EkoAnadolu’ isimli programda Edirne’nin ekonomisi değerlendirildi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’ye turist geldiğini, ancak gelen turistten yeterince yararlanılamadığı söyledi.

Edirne’nin Ekonomisi Değerlendirildi

NTV’de yayınlanan ‘EkoAnadolu’ isimli programda ‘Edirne’ konuşuldu. Güngör Uras, Mahfi Eğilmez, Servet Yıldırım ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’deki ekonomiyi,  Edirne’deki ekonomiyi arttırmak için neler yapılması gerektiğini tartıştı.

                Programın açılış konuşmasını ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Konuklara ilk olarak Edirne’yi tanıtan Gürkan, “Edirne’yi gezerken bir köşeden Mimar Sinan’ın, Selimiye Camii’ni inşa ederken, ustalara verdiği talimatları dinlersiniz. Edirne’yi gezerken, bir sokak arasında henüz yeni doğmuş Fatih Sultan Mehmet’in ağlamalarını dinlersiniz. Edirne’yi gezerken 21 Aralık 1930’da kentimize gelen, 4 gün konaklayarak kentimize unutulmaz bir tarih, bir miras bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini görürsünüz” diye konuştu.

                Kendisinin ekonomiden çok fazla anlamadığını ifade eden Gürkan, “2015 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu’nu, Edirne’nin fahri hemşehrisi olarak ilan ettik. Bu yaştan sonra Kayserili olamayacağımıza göre en azından bir Kayseriliyi Edirneli yapalım dedik. Edirne turizm kentidir. 2013 sonu rakamlarına göre Dünya’da en çok turist çeken 100 şehirler sıralamasında Edirne 3 milyon 90 bin turist ile 60’ıncı sıradadır. Bu ocak ayında da açıklanan rakamlar var. Edirne 2014 yılında da Dünya’da en çok turist çeken 100 şehir arasında yüzde 3.2 artışla  3 milyon 192 bin turiste ev sahipliği yapmış.  Edirne’de yaşadığımız sorun turistin ‘etinden, sütünden, derisinden, yağından’ yararlanamamak. Bunu başarmak için neler yapmamız gerektiği konusunda uzun bir yol haritamız var. Bu yol haritasını belirlerken tüm alanlardaki uzmanlardan ve sektörlerden de yardım istedik, istemeye de devam ediyoruz” dedi.

                Daha sonra Güngör Uras, Mahfi Eğilmez, Servet Yıldırım ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt Edirne’nin ekonomisini değerlendirildi.

                Program çekimleri sonrasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, NTV’ye röportaj verdi. 

                ‘Edirne’nin ekonomisinin tartışıldığı ‘EkoAnadolu’ isimli program 23 Mart Perşembe Günü Saat: 10.15 NTV’de yayınlanacak.