Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 15-05-2016 01:40   Güncelleme : 15-05-2016 01:40
Abone ol

"Ege Denizi Kardeşlik Gölü Haline Gelecek"

İlki geçen yıl Yunanistan’da yapılan Uluslararası Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Festivali’nin ikincisi Edremit’te başladı. Yunanistan ve Avusturya’dan sanatçıların katıldığı festivalin açılışında konuşan ev sahibi Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve konuk Selanik-Naoussa Belediye Başkanı Nikos Koutsogiannis, karşılıklı barış, dostluk ve kardeşlik mesajı verdiler.

Edremit Belediyesi ve Yunanistan Sanat Birliği (Greek Art Union) tarafından, düzenlenen Uluslararası Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Festivali düzenlenen açılış töreni ile başladı. İlki geçen yıl Yunanistan’ın Selanik vilayetine bağlı Naoussa kentinde gerçekleştirilen festivalin ikincisine Türkiye’nin değişik illerinden ve Yunanistan ile Avusturya’dan sanatçılar katıldı.

Edremit Belediyesi ve Greek Art Union tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Festivali" Edremit Ticaret Odası önünden, Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü ile başladı. Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda CHP’li Edremit’in Belediye Başkanı Kamil Saka ve Yunanistan’ın Selanik-Naoussa Belediye Başkanı Nikos Koutsogiannis halka seslenerek dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.

İki toplumun birbirleri için önemini anlatan Başkan Saka, birlik, beraberlik ve dostluğun giderek pekişeceğine inandığını söyledi. Saka, Naoussa’da düzenlenen festivale katıldığında yaşadığı anısı anlatırken ise duygulandı. Başkan Saka, "Türkiye’de teröristler tarafından Ankara katliamı gerçekleştirildiği sabah Naousa’da idim. Naousa’daki konuşmamda bundan bahsettim ve sevgili Nikos beni kürsüden indirmedi ve kendisi geldi. O gün orada ölenler için 1 dakikalık saygı duruşu davetinde bulundu. Onun için kendisine çok teşekkür ediyorum. Şunu biliyorum ki bu tür ilişkiler ile aramızdaki Ege Denizi bir kardeşlik gölü haline gelecek. Kurucumuz ulu önder Atatürk’ün bizlere emaneti olan “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışı içerisinde dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Bir olan coğrafyamız, iklimimiz içinde birbirine yakın iki kültür ile iki yakanın dostluğu, barışı bu festival sayesinde güçlenecek.” dedi.

Naoussa Belediye Başkanı Nikos Koutsogiannis de yaptığı konuşmada kardeşlik mesajları vererek, “Bugün aranızda bulunmaktan son derece mutluyuz. Sanatsal alanda başladığımız kardeşlik ilişkilerimizi başka alanlarda da geliştireceğimize inanıyorum. Kardeş Edremit Belediyesi ve Başkan Saka ile daha bir çok çalışmayı birlikte yapmayı arzu ederiz. Artık Yunanistan’da, Naoussa’da da her Edremit’linin ikinci bir evi var. Bizlerde sizleri misafir etmek isteriz” dedi.

Konuşmaların ardından Naousso Flormanik Bandosu’nın mini konseri, Edremit Belediyesi Halk Oyunları ekibi, Balıkesir Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk oyunları gösterisi ve Burhaniye gençlik Merkezi Halk Oyunları gösterileri sunuldu. Ardından Şükrü Tunar Kültür Merkezi ve Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nden Türk, Yunan ve Avusturya’lı sanatçıların eserlerinden oluşan sergiler açıldı. Akşam’da Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde Yunan’lı sanatçı Athina ve Naoussa Flarmonik Bandosu konseri gerçekleştirildi.

Festivalin ikinci gününde canlı resim performansında, dünya barış tablosu çizildi. Akçay Güzel Sanatlar Derneği Resul Akdeniz Korosu Türk Sanat Müziği konseri ve ses sanatçısı Tuana, konseri gerçekleştirildi.