Siyaset
Giriş Tarihi : 24-04-2017 22:23   Güncelleme : 24-04-2017 22:23
Abone ol

'Ekonomide Çarklar Dönmüyor, Affın Affı Çare Değil'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, iç ve dış politikadaki hatalar nedeniyle ekonomide çarkların dönmediğini ve affın affının gündeme getirildiğini belirterek, “Tek adam düzeninin yarattığı belirsizlikler, güven ortamının oluşmamasını engelliyor. Ekonomide çarklar dönmediği için prim ertelemeleri ve krediler de çözüm getirmiyor, yeni aflar zorunlu oluyor” dedi.

'Ekonomide Çarklar Dönmüyor, Affın Affı Çare Değil'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede,  prim ve vergi ertelemeleri ile yeni erteleme taleplerini gündeme taşıdı. Budak, “İç ve dış politikadaki yanlışlar, getirilmek istenen tek adam düzeninin yarattığı belirsizlikler, ekonomide çarkların dönmesini güçleştirmekte; mali aflar, sosyal güvenlik prim ertelemeleri ve yeni krediler sorunu çözmemektedir. Güven ortamının oluşturulamaması, turizmin daralması ve işlerin açılmaması nedeniyle yine af,  affın affı ve erteleme talepleri gündeme gelmektedir. Esnaf; ‘Erteleme, kredi çare değil, müşteri yok, turist yok’ diye yakınmaktadır” dedi.

Bugün itibariyle zamanında ödenmeyen vergi ve sosyal güvenlik prim miktarı ve 2017 Ocak-Şubat-Mart sgk primlerinin yıl sonuna ertelenmesi uygulamasının sonuçları konusunda bilgi isteyen Budak, “Tahsili ertelenen prim toplamı ne kadardır? Bu tutar kaç işletme ve kaç çalışana aittir? Nisan-Mayıs-Haziran dönemi primlerinin de ertelenmesine ilişkin talepler dikkate alınacak mıdır?” diye sordu. Budak şöyle devam etti:

İŞSİZLİK FONUNDAN İŞVERENE DESTEK ÖDEMESİ

İstihdamı teşvik amacıyla 687 sayılı KHK ile getirilen işverene sosyal güvenlik primi destek ödemesi kapsamında bugüne kadar işsizlik fonundan yapılan destek ödemesinin tutarı ne kadardır? Bu yolla kaç kişi için destek ödemesi yapılmıştır? Söz konusu KHK kapsamında terkin edilen vergi tutarı ne kadardır?

Düşük faizli ve faizsiz kredi paketlerinden bugün itibariyle yararlanan esnaf ve KOBİ sayısı nedir? Toplam kaç işletmeye ne kadar kredi sağlanmıştır? 

Af kararları ve ertelemeler, yeni af ve erteleme taleplerini gündeme getirdiğine göre; kısır döngüyü kırmaya dönük bir adım atılabilecek midir? ‘Eyy’ hitapları yerine içerde ve dışarda barış politikaları geçerli kılınabilecek midir? Normalleşme sağlanabilecek midir?”