Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-09-2018 12:20   Güncelleme : 21-09-2018 17:00

'Ekonomik Program Fiyasko!'

‘Kriz, mriz yok, bunlar manipülasyon’ çıkışına Adanalı esnaftan ve vatandaşlardan sitem geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın merkez ilçesi Yüreğir’deki Otogar esnafı ile Seyhan ilçesi Baraj Yolu’ndaki esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi.“Kriz mriz yok, bunlar manipülasyon” diyenlere Adana-Yüreğir Otogarı esnafının sitemini yollayan Dr. Şevkin, “Şoför esnafı; mazot, lastik, yedek parça fiyatlarına, börekçi, simitçi, fırın esnafı; un, peynir, yumurta, yağ fiyatlarına gelen ve yüzde 90’lara varan zamlardan sonra ne yapacağını şaşırmış durumda. Siz manipülasyon demeye devam edin, vatandaşın mutfağındaki yangın büyüyor. Bilin istedim” diye konuştu.

'Ekonomik Program Fiyasko!'

Kriz, mriz yok, bunlar manipülasyon’ çıkışına Adanalı esnaftan ve vatandaşlardan sitem geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın merkez ilçesi Yüreğir’deki Otogar esnafı ile Seyhan ilçesi Baraj Yolu’ndaki esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi.“Kriz mriz yok, bunlar manipülasyon” diyenlere Adana-Yüreğir Otogarı esnafının sitemini yollayan Dr. Şevkin, “Şoför esnafı; mazot, lastik, yedek parça fiyatlarına, börekçi, simitçi, fırın esnafı; un, peynir, yumurta, yağ fiyatlarına gelen ve yüzde 90’lara varan zamlardan sonra ne yapacağını şaşırmış durumda. Siz manipülasyon demeye devam edin, vatandaşın mutfağındaki yangın büyüyor. Bilin istedim” diye konuştu.
MİNİBÜSÇÜ ÖTV’DEN YAKINDI
Yüreğir Otogarı’ndaki esnafları uzun süre dinleyen ve sorunları tek tek not alan Dr. Şevkin’e krizle birlikte Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle zor günler geçirdiklerini, kentkart ödemelerinin geciktiğini, yakıt fiyatlarının yükseldiğini, mahallelerin genişlemesine rağmen yeni hatlar açılmadığını anlatan minibüs esnafı, yolculara su bile dağıtamayacak noktaya geldiklerini ifade etti.
MANTIKSIZ UYGULAMA!
Suriyeli sığınmacıların seyahatinde de büyük sorun yaşandığını dile getiren minibüs ve otobüs şoförleri, taşıdıkları her Suriyeli yolcu için kendilerine bin 800 lira ceza kesilmesinin mantıksızlığından yakındı. Sığınmacıların trenle istedikleri yere seyahat edebildiğini ancak minibüs ve otobüslerle seyahat etmesinin engellendiğini, araçlara binenlere tek tek ikametgah ya da uyruk soramayacaklarını vurgulayan esnaf, haklı olarak uygulamanın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğine işaret etti.
VATANDAŞLIĞI DA UCUZLATTILAR!
Türk Lirası’ndaki değer kaybının ardından dış finansman bulamayan iktidarın yabancıya Türk vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarını 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirdiğini, 
Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildiğini anımsatan Dr. Şevkin, “Krizin hangi boyutlara geldiğini anlamak hiç de zor değil” dedi. Esnafın da vatandaşın da krizin geldiği noktayı çok iyi analiz ettiğini vurgulayan Dr. Şevkin, bin 603 lira olan asgari ücrette tek kuruş artış yaşanmamasına rağmen Ocak ayından bu yana tüm sebze-meyve, yiyecek-içecek, gıda, temizlik ve mutfak malzemelerine yüzde 90’lara varan zam yapıldığını ifade etti.
EKONOMİK PROGRAM FİYASKO!
Hükümetin açıkladığı yeni ekonomik programın tam anlamıyla bir fiyasko olduğunu vurgulayan Dr. Şevkin, programa göre işsizlik oranı beklentisinin 2018 için yüzde 11,3, 2019 için yüzde 12,1, 2020 için yüzde 11,9, 2021 için ise yüzde 10,8 olarak açıklandığını, oysa işsizlik oranının geçen Haziran ayında yüzde 10.2 olduğunu hatırlattı. Bu durumda 2019 yılında resmi işsiz sayısının 4 milyonu aşacağına dikkat çeken Dr. Şevkin, bir yıl içerisinde 1 milyona yakın insanın işini kaybedeceğini ya da iş gücü piyasasına yeni katılanların iş bulmakta zorluk çekeceğini vurguladı. Dr. Şevkin, 2001 krizinde bile işsizlik oranının en fazla yüzde 10.1 seviyesinde olduğunu belirtti.
“EKONOMİK KRİZİN ÇOK ÖTESİNE GEÇTİK”
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD), Türkiye'nin 2018 ve 2019 yılları için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdüğünü anlatan Dr. Şevkin, “OECD, Türkiye için 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 5,1'den yüzde 3,2'ye, 2019 yılı için ise yüzde 4,9'dan yüzde 0,5'e çekti. OECD, Türkiye piyasasındaki olumsuzluklar nedeniyle ekonominin belirsizliğine işaret ediyor. Daha önceden 2018 yılı için dolar tahminini 4.91, 2019 yılı için ise 5.59 olarak açıklayanlar, bugün doların 6.21 seviyesinde olduğunu unutmamalıdır. Doların ateşini düşürmek için faiz oranlarının yükseltilmesi de vatandaşa ayrıca bir külfet oluşturmuştur. İktidar erki yanlış ekonomi politikalarından sonra vatandaşa 2018’in son aylarında ve 2019 yılının tamamında ‘bizden hiçbir şey beklemeyin’ demeye getirmiştir. Kriz yok diyenler ekonomik krizin çok ötesine geçtiğimiz gerçeğiyle hareket etmezse vatandaşı daha zor günler bekliyor olacak” dedi.

AdminAdmin