Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-03-2017 20:47   Güncelleme : 03-03-2017 20:47
Abone ol

Ekonominin belkemiği yok oluyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İktidar, Türkiye’ye başkanlık sistemini dayatmakla meşgulken ekonominin belkemiği küçük esnaf hızla yok oluyor” dedi.

Ekonominin belkemiği yok oluyor'

ANKARA (ANKA) -Gerçek Gündem- Torun, KOSGEB kredileriyle ilgili yaptığı açıklamada, borçlarını ödeyebilme ümidiyle krediye başvuran esnafın büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

KOSGEB’den başvurusu olumlu sonuçlanan esnaf bankaya gittiğinde, kredisini alamadığını çünkü bankaların borcu olan esnafa kredi vermediğini belirten Torun, “Esnaf kira, KDV, elektrik, su parası, çöp vergisi, tabela olmak üzere birçok vergi ödüyor. Ödeyemeyen de kepengini kapatıyor, işçisini çıkarıyor. Esnaf zaten borçlarını ödemek ve icra durumunu ortadan kaldırmak için bu krediye başvuruyor. Borç batağı içinde boğulan esnaf kredi kullanamayacaksa nasıl ayağa kalkacak” diye sordu.

Kredinin yandaş esnaflara verildiği yönünde iddiaların da bulunduğunu ifade eden Torun, şöyle devam etti:

“Esnafı ayağa kaldırmak için hükümetin bir an önce tedbir alması, bu yönde çalışma yapması gerekir. Esnafa kredi tek başına da çözüm olmaz. İşçinin, emeklinin, çiftçinin geliri artmadan esnafın kazanması çok zor. Ne yazık ki, iktidar Türkiye’ye başkanlık sistemini dayatmakla meşgulken, ekonominin belkemiği küçük esnaf hızla yok oluyor. Esnafın kan kaybı durmadan artıyor, her yıl yüzbinlerce esnaf kepenk indiriyor. Son 12 yılda esnaf sayısı 740 bin azalmışken iktidar kendi geleceğini garanti altına almaya çalışıyor. Eğer küçük esnafın desteklenmesi için ciddi adımlar atılmazsa esnafımızı daha da zor günler bekliyor olacak.”