26 AĞUSTOS 2019 Pazartesi 07:38
Politika
Giriş Tarihi : 11-03-2019 11:04   Güncelleme : 11-03-2019 11:04

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbullu'ya 4 destek paketi!

Ekrem İmamoğlu, Taksim'de basın toplantısı düzenleyerek, İstanbul'daki "Kent Yoksulluğu" için çözümlerini aktarıyor.

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbullu'ya 4 destek paketi!

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı İstanbul Ekrem İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:


İstanbul’da Yoksullukla Mücadele Çözümlerimizi paylaşacağımız basın toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.


İstanbul için büyük hedeflerimiz var. Yepyeni bir başlangıç yapacak ve İstanbul'un kronik sorunlarını tek tek çözeceğiz.


Ama her şeyden önce, bütün sorunların kesiştiği, her sorunun altında yatan o büyük beladan kurtulmak, İstanbul'u açlık - yoksulluk - işsizlik sarmalından çıkarmak zorundayız. İstanbullu İstanbul’da yaşamak için bugün ağır bedeller ödemek zorunda bırakılıyor. Bu durumu çözmek zorundayız.


Komşusu açken tok yatmayı kendisine yakıştıramayan, bunu insanlığına, inancına, vicdanına sığdıramayan, çok güzel bir kültürümüz var bizim. 
Böyle bir kültüre rağmen, İstanbul'u yönetenlerin açlık ve yoksulluk karşısında sergilediği umursamazlık kabul edilemez. Ben buna itiraz ediyorum!
Ve her sabah açlığa, yoksulluğa, işsizliğe uyanan onbinlerce İstanbullunun derdine çözüm bulmayı, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak öncelikli görevim, sorumluluğum, borcum kabul ediyorum.


Sizlere söz veriyorum. İstanbul'da insanca bir yaşam için gerekli gıdaya, temel sağlık hizmetlerine, okula, kreşe erişemeyen hiç kimse kalmayacak. 
İstanbul’un imkanlarını tüm İstanbulluların hakça ve adaletli bir şekilde paylaşmasını sağlayacağız.


Kimsenin bize gelmesini beklemeyeceğiz, biz ihtiyacı olanın ayağına gideceğiz!
Bu muhteşem şehrin açlık, yoksulluk, işsizlik sorunlarını, bugün detaylarını paylaşacağım Yoksullukla Mücadele Programı'yla çözeceğiz.

Yoksullukla Mücadele Programı; 
Kısa vadede açlık ve yoksulluğa acil müdahaleyi...


Orta vadede, sosyal politikaları arttırarak yaygınlaştırmayı ve işsizliği azaltmayı… 
Uzun vadede ise yoksulluk yaratan mekanizmaları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 
Açlık ve yoksulluğa acil olarak müdahale edeceğiz. Bir yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Paketleriyle dar gelirli hemşerilerimizin yaşamlarını kolaylaştırırken, bir yandan da hayat pahalılığı ile mücadele edeceğiz.
Geçen günlerde yaptığım sunumda söylemiştim. İstanbul’da pahalı yaşamı ucuzlatmak için formülümüz ‘4+1’di. Bugün sizlere işte o, (+1 )’lik kısmı daha detaylı olarak aktaracağım.


Üstüne basa basa tekrar etmek istiyorum: 
Göreve gelir gelmez, Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardımlara harcadığı parayı 3 katına çıkaracağız. İstanbulluları 4 farklı destek paketinden yararlandıracağız:


Sofra Destek Paketi
Geçim Destek Paketi
Eğitim Destek Paketi ve
Evlilik Destek Paketi.
Birincisi çok hayati…


Sofra Destek Paketi sayesinde İstanbul’da hiç kimse yatağa aç girmeyecek. Açlık sınırının altındaki aileler ekmeğe, süte ve damacana suya para ödemeyecek; bu temel gıdaları dert etmeyecek. 
Hiç geliri olmayan ya da açlık sınırı altında gelirle yaşamaya mahkum edilen her aile Halk-Ekmek ve Halk-Süt satış noktalarından ihtiyacına göre ücretsiz ekmek, süt alabilecek. Ücretsiz damacana suyu alacak.


Hani bazıları, "kimin parasını kime veriyorsun" diye celalleniyor ya! Onlara ve “bütçesini nerede bunun?” diyenlere söyleyeyim: 
Tek tek çalıştık. Sofra Destek Paketi'nin yıllık maliyeti yaklaşık 52,5 milyon Türk Lirasıdır. Bu paranın, İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesi içerisindeki payı yalnızca binde 2'dir. İBB Bütçesinin binde 2'sini alacağım ve açlık sınırının altındaki ailelere vereceğim.


Bunun neresini anlamıyorsunuz? Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?
Kimsenin babasının parasını dağıtmıyorum. Sosyal adaleti sağlamak için İstanbullunun parasını, İstanbul’un yoksuluna dağıtıyorum!


2nci ve en önemli desteklerden biri olan Geçim Destek Paketiyle, İstanbul’da geçim sıkıntısı olan her aileye 200 liradan 2020 liraya kadar aylık destek sağlayacağız.
Hiç bir geliri olmayan, asgari ücretle geçinmeye mahkum edilen veya İstanbul koşullarında geçinemeyen yoksul aileler bu destekten faydalanacak.


Bunun için ailelerin bir yere başvurmasına da gerek olmayacak. İstanbul genelinde İhtiyaç Araştırması yapacağız. Bu aileleri biz tespit edeceğiz. Ardından, kuracağımız Mahalle Çözüm Merkezlerindeki sosyal hizmet uzmanları tarafından süreci takip edeceğiz.

Aile Geçim Desteği:

Bu destek Gelir Desteği, Çocuk/Öğrenci Desteği ve Yaşlı/Hasta/Engelli Desteği olarak üçe ayrılıyor. Her bir desteği birbirinden ayrı olarak hesaplıyoruz. Desteklerin miktarı toplandığında ihtiyaç sahibi ailenin alacağı Aile Geçim Desteği miktarına ulaşılıyor.  


Yani Gelir Desteği ile, eve giren para ve evin ihtiyacına göre asgari ücrete kadar ailelere destek olacağız.


Kayırmacılık yok! Adaletsizlik yok! Kimse görmeden; veren el, alan eli bilmeden bu yardımları yapacağız. Ve Aile Geçim Desteğini, geçim yükünü omuzlarında taşıyan kadınlara ödeyeceğiz.


3. olarak Eğitim Destek Paketiyle özellikle gelir seviyesi düşük ailelere katkı sağlayarak, bu ailelerin çocuklarının okurken sağlıklı ve nitelikli bir şekilde beslenmelerini ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız. 
Önce, 10 pilot ilçede uygulama acilen başlatılacak, sonrasında tüm İstanbul’da yaygınlaştırılacak.


İlköğretim düzeyinde okuyan öğrencilere kumanya desteğinde bulunulacak. İhtiyaç duyulan diğer bölgelerde Halk-Süt ücretsiz dağıtılacak.
Hiçbir anne-baba çocuğunu okula gönderirken, aç mı açıkta mı kalacak dert etmeyecek.
Öğretim yılı başında ihtiyacı olan 500.000 öğrencinin kırtasiye ve üniforma ihtiyaçları Belediyemizce karşılanacak.


Bu temel destek paketleri ile birlikte, şu kriz günlerinde yuva kurmaya aday gençlerimizin de yanında olmak istedik. Biliyorum, gençler bugünlerde evlenebilmek için türlü sıkıntılar içine giriyorlar.


Evlilik Destek Paketiyle yeni evlenecek, geliri yoksulluk sınırı altındaki çiftlere 2.000 TL düğün hediyesi vereceğiz.


Kuracağımız Beyaz Eşya - Mobilya Çarşısı’ndan uygun fiyata eşya sağlayacak, taşınma masraflarını karşılayacağız.


İBB sosyal tesislerinde haftanın 1 akşamı çiftlerimizin düğününü ücretsiz hep birlikte yapacağız.


"Kimin parasını kime veriyorsun" diye soranlara söylüyorum, bilsinler. Evlilik Destek Paketinin yıllık maliyeti yaklaşık 40,5 milyon Türk Lirasıdır. Bu paranın İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesi içerisindeki payı da binde 2'dir.


Ben, işte bu parayı yoksulluk sınırı altında gelire sahip yeni evli çiftlere vereceğim. Hatta onların düğünlerini elimizden geldiğince Belediyenin sosyal tesislerinde ücretsiz yapacağız.


Yine soruyorum : Bunun neresini anlamıyorsunuz? Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?
Kısa vadede açlık ve yoksulluğa dair acil müdahale kapsamında 4 destek paketinin yanı sıra, hayat pahalılığıyla mücadele programını da derhal uygulamaya koyacağız. Daha önce açıklamıştım yine kısaca burada da değinmek isterim.
Hayat pahalılığıyla mücadele çerçevesinde 4 temel hedefimiz var:
Vatandaşın ucuz ve sağlıklı gıdaya erişimini sağlayacağız.
Ulaşım indirimleri sağlayacağız.


Eğitime katkı sunacağız.
Suda indirim yapacağız.
Vatandaşın ucuz ve sağlıklı gıdaya erişimini seçime beş kala, sınırlı sayıda çadırlar kurarak sağlayamazsınız. İnsanları meydanlarda, kuyruğa dizerek afişe edemezsiniz. 
Tanzim satış nasıl yapılır, bizim tarihimizde var. Baksınlar. Üretimden tüketime kadar doğru bir organizasyon kurmanız gerekir. Biz bu işe ciddiyetle yaklaşım, evlerde tencerenin daha rahat kaynamasını sağlayacağız. 
Bugün yaşadığımız gıda krizi aslen bir üretim krizidir. 
Bu nedenle, ilişki kuracağımız Tarımsal Alt Bölgelerde, öncelikle, sürekli zarar ettiği ve finansal kıskaç altında varlığını kaybettiği için üretimden çekilmek zorunda kalan çiftçiyi koruyacağız.


İstanbul, daha da büyük bir kriz içerisinde. Kendi yakın çevresinden, bölgelerinden beslenemiyor. Böylelikle gıda fiyatlarını kontol edemiyor.


Öncelikle İstanbul çevresi, Trakya ve Marmara Bölgesi için Bölgesel Ölçekte Tarımsal Koruma ve Üretim Planı hazırlanarak, İstanbul ve çevresinde yapılan tarımsal üretimi verimli hale getirip, artıracağız. Tarım topraklarımızı kesinlikle koruyacağız.


Tüm bölgenin gıda geleceği açısından güvenliğine ve kurtuluşuna öncülük edeceğiz. 
Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatifleri destekleyeceğiz. Böylelikle içerisine esnafı, pazarı, manavı, kooperatifleri ve belediyeyi koyan Üreticiden Tüketiciye Gıda Zinciri oluşturacağız. 
Alıcı ile satıcı arasında belediyenin organizasyonu ile akıllı kontrat yapılacak. Bu kontratlar, üzerinde oynama yapılması mümkün olmayan blockchain teknolojisinin kullanıldığı bir platform üzerinde gerçekleştirilecek.


En temeli de şu ki; üretici ve tüketici arasında bir bağ kurulacağı için kim, neyi ne kadar üreteceğini bilecek. Talebe göre çeşitli ürünlerin desteklenmesi sağlanacak. 
İstanbul çeperlerinde 150’yi aşkın kırsal nitelikli mahallemizi analiz ettik. Buralarda organik tarımı teşvik edeceğiz. Köy pazarları ile üreticiden tüketiciye doğrudan satış sağlayacağız. Kimi mahallelerde arıcılık, kimi mahallelerde süt üretimi ve daha birçok potansiyel var. Hem tarımsal üretimi artıracağız. Hem de doğayı koruyarak, turizmin gelişmesini sağlayacağız.


Soruyorum sizlere; hanginiz evinizden çıkıp yarım saat sonra bir köy pazarından yeni dalından koparılmış bir meyveyi yemek istemez? Bunu kentin içerisinde de yapacağız. 
Kent tarımını destekleyecek, kentsel açık alanlarda bostan ve bahçe üretiminin teşvik edeceğiz. Uzun vadede üretim planlanması, iyi tarım uygulamaları gerçekleştireceğiz. İstanbullu toprakla buluşacak. İstanbullu sağlıklı, kaynağı belli meyve ve sebzeyi, ucuza tüketebilecek.


Sağlıklı gıda meselesi çok önemli. Sağlıklı gıda için hızla Kent Gıda Konseyi kuracağız ve özellikle yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar geliştireceğiz. İBB bu gıdaların denetlemesinden sorumlu olacak. Kent Gıda Konseyi afet durumlarında da kullanılacak gıda stoklarının oluşmasını sağlayacak ve israfı engelleyecek.


Organize Hayvancılık Bölgeleri’ni destekleyecek ve 2 bölgede Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kuracağız. İstanbulluların ucuz, sağlıklı et ve süte kavuşmasının önünü açacağız.


Yine daha önce söyledik. Halk-Süt’ü kuracağız. Artık İstanbullu sağlıklı ve ucuz sütü kolaylıkla temin edebilecek. Böylelikle hem İstanbul içinde, hem de çevresindeki kırsal alanlarda istihdama da katkıda bulunacağız. 
Gelir seviyesi düşük ve emek-yoğun çalışılan mahallelerde ve üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ucuz, temiz ve nitelikli yiyecek hizmeti sağlayan Kent Lokantaları kuracağız.


Kent Lokantaları, bölge esnafı ile uyumlu, hatta onlarla birlikte, açıldıkları mahallelerde bir yandan yoksul, öğrenci ve emekçilerin günlük yemek masrafını kısmi olarak çözümleyecek, diğer yandan da o bölgelerde istihdam oluşturmuş olacak.


Hayat pahalılığıyla mücadele çerçevesinde 4 temel hedefimiz var demiştik. Bunlardan ucuz ve sağlıklı gıdaya erişim için yapacaklarımızı özetledim. 
Diğer üç başlık altında, ulaşım indirimleri, eğitime yönelik katkı ve su indirimi konularında da şunları yapacağız:


Toplu ulaşımda;
Anneler için : 0 - 4 yaş çocuğu olanlar ücretsiz olacak.
Çocuklar için: 12 yaş altı, ücretsiz olacak.
Gençler için : Tüm 25 yaş altı, %40 indirimli olacak.
Öğrenciler için : 50 TL olacak.

Gönüllüler için : Belediye hizmetlerinde, düzenli olarak yer alanlar ücretsiz olacak.
Tüm İstanbullu’lar için : Bütün resmi, milli ve dini bayramlarda ücretsiz olacak.
Aktarmalar: Toplu taşıma sistemlerinde ilk binişten sonraki yarım saat içerisinde yapılacak tüm aktarmalar ücretsiz olacak. Deniz, metro, otobüs, hiç fark etmez!

 Gerçek Gündem

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Yukatel Denizlispor 6 2
 • 4 Çaykur Rizespor 6 2
 • 5 Trabzonspor 4 2
 • 6 Sivasspor 3 2
 • 7 Yeni Malatyaspor 3 2
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 Antalyaspor 3 2
 • 10 Konyaspor 2 2
 • 11 MKE Ankaragücü 2 2
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Galatasaray 1 2
 • 14 Kasımpaşa 1 2
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA