Dünya
Giriş Tarihi : 16-06-2016 12:55   Güncelleme : 16-06-2016 12:55
Abone ol

Ekvator'dan Türkiye'ye teşekkür

Ekvator Dışişleri ve İnsan Hareketliliği Bakanlığı, depremzedelere yaptığı insani yardım için Türkiye’ye teşekkür etti.

Ekvator'dan Türkiye'ye teşekkür

Türkiye’ye olan şükranını basın açıklamasıyla duyuran Güney Amerika ülkesi, “Ekvator’a gönderdiğin tüm insani yardım ve dayanışma için teşekkürler Türkiye” ifadesini kullandı. Bakanlık, teşekkür için hazırladığı Türk Bayraklı tasarımı da açıklamayla birlikte yayınladı. 

Nisan ayında 7.8 büyüklüğündeki depremde 663 insanını yitiren Ekvator, AFAD ile yaptığı yardımlar için Türkiye’ye şükranlarını iletti. Ekvator Dışişleri ve İnsan Hareketliliği Bakanlığı’nın, “Ekvator Yalnız Değil” başlığıyla yayınladığı Türk Bayraklı tasarımda, “Ekvator’a gönderdiğin tüm insani yardım ve dayanışma için teşekkürler Türkiye” ifadesi yer alıyor. Bakanlık logosunun yer aldığı tasarım, basın açıklamasıyla birlikte kurumun internet sitesinde yayınlanıyor.

EKVATOR DIŞİŞLERİ: “YARDIM ETMEK İÇİN UZMAN AFAD EKİBİ GELDİ”

Ekvator Dışişleri ve İnsan Hareketliliği Bakanlığı, dünya geneline yaptığı basın açıklamasında AFAD İnsani Yardım Ekibi’nin ülkedeki çalışmalarına yer verdi. Bakanlık, açıklamada “Uzmanlaşmış AFAD Ekibi, gıda ve hijyen ihtiyaçlarını temin etmek için 22 Nisan’da Ekvator’a gönderildi.” cümlesini kullandı. 

“TÜRKİYE, 2 BİN AİLENİN İHTİYACINI KARŞILIYOR”

Açıklamada Türkiye’nin AFAD ile yaptığı gıda ve hijyen yardımına dikkat çeken Bakanlık, “Türkiye, 2 bini gıda ile 2 bini hijyen kiti olan 24.9 tonluk yardımıyla 2 bin ailenin ihtiyacını karşılayacak.” ifadesini kullandı. Bakanlık, açıklamasında AFAD’ın Türkiye adına yaptığı diğer yardımları da belirterek “Türkiye, 60 derin dondurucu, 20 buzdolabı, 20 mobil duş ünitesi ve her birinde 13 kabin bulunan 3 mobil tuvalet gönderdi.” cümlesine yer verdi.

“EKVATOR HALKI VE HÜKÜMETİ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ekvator’un Ankara Büyükelçisi Roberto Betancourt ise AFAD İnsani Yardım Ekibi’nin Ekvator’a yardım ulaştırmasıyla birlikte AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’a teşekkür mektubu göndermişti. Mektubunda, “AFAD’ın Ekvatorlu depremzedelere destek olmak amacıyla yaptığı cömert ve ivedi insani yardım için Ekvator halkı ve hükümeti adına teşekkür ediyorum.” diyen Ekvator’un Ankara Büyükelçisi “En çok ihtiyacımız olan zamanda yardım çağrımızı hızlı bir şekilde cevapladığınız için size bir kez daha teşekkür ederim.” ifadesini kullanmıştı.

 
CİHAN