Siyaset
Giriş Tarihi : 01-02-2020 15:34   Güncelleme : 01-02-2020 15:37
Abone ol

Elektrik sorunu bir kez daha Meclise taşındı

CHP Şanlıurfa milletvekili Aziz Aydınlık, TBMM Genel Kurulu’nda Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi görüşmelerinde CHP Grubu adına söz aldı. Konuşmasının büyük bölümünü Şanlıurfa’nın elektrik sorununa ayıran Aydınlık, “Sayın milletvekilleri ben sizlere Şanlıurfa’nın elektrik sorunundan bahsetmek istiyorum. Urfa’da günde 4-5 saat elektrik kesiliyor. Bu nedenle günde yüzlerce çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon yanıyor” diyerek Şanlıurfa’da günlük yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösterdi.

Elektrik sorunu bir kez daha Meclise taşındı

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle bilgi almak üzere DEDAŞ İl Müdürlüğü’ne gittiğini dile getiren Aydınlık, DEDAŞ İl Müdürü’nün 2015’te ihale alınırken yıllık 100 milyon TL yatırım koşuluyla imza atıldığını kendisine aktardığını ifade etti.

YA SÖZLEŞME YENİLENECEK YA DA DEVLET EL ATACAK

Sözleşmede yer alan yıllık 100 milyon TL’nin bugün yetmediğinin altını çizen Aydınlık, “Şanlıurfa’nın elektrik sıkıntısının çözülmesi için ya sözleşme yenilenecek, yatırım miktarı arttırılacak ya da devlet el atacak çünkü bugün 100 milyon TL ile bir köyün bile alt yapısı yapılamıyor” diyerek sözlerine devam etti.

ÇEK VE SENETLER NASIL ÖDENSİN

Urfa’da elektrik sorunu nedeniyle sanayici ve imalatçının ciddi sıkıntılar yaşadığını söyleyen Aydınlık, “ Urfa’da günde 4-5 sefer elektrik kesiliyor. Sanayici ve imalatçı elektrik kesintisi nedeniyle üretim yapamıyor, elemanını 8 saat yerine 4-5 saat anca çalıştırabiliyor. Bu noktada sanayici ve imalatçımız çek ve senetlerini nasıl ödeyebilir? Çiftçi zaten pamuk, mısır ekemez duruma geldi. Bir kuyuya 200-250 bin TL fatura geliyor. Danıştay 10. Dairesi’nin desteklemelere bloke konulamaz kararı varken desteklemelerine bloke koyuluyor, kendisine sormadan banka hesabından parası alınıyor. Bu çiftçi, bu imalatçı, bu sanayici nasıl üretim yapsın?” diyerek tepki gösterdi.

ÖLÜM YOLU HALA AYNI HALDE

Şanlıurfa – Akçakale yolu için Ulaştırma Bakanlığına yazılı soru önergesi vermesine rağmen yolun hala aynı şekilde olduğunu ifade eden Aydınlık, “o yolda yılda yüzlerce kaza oluyor, insanlarımızı kaybediyoruz. Bununla beraber Şanlıurfa – Birecik – Suruç Karayolu’da duble yol olmadığı için ölümlü kazalara sebep oluyor ama bir çalışma yok, Birecik – Halfeti arasındaki yol 6 aydır heyelan nedeniyle kapalı.  Şanlıurfa’nın 2 incisi Birecik – Halfeti Sahil yolunun halen yapılmamasını sizlerin vicdanına bırakıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.